Udruga osoba s cerebralnom paralizom i njihovih obitelji TRN iz Vinkovaca, u suradnji s Centrom za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije, obilježila je Nacionalni dan cerebralne paralize.
„Grad Vinkovci podržava rad Udruge TRN, pogotovo kada su ovakve aktivnosti u pitanju. Želja nam je što više senzibiliziramo javnost o problemima s kojima se susreću osobe s cerebralnom paralizom, no ne samo one, nego svima onima koji imaju problema u razvoju kako bi im učinili život što boljim i kvalitetnijim. Problemi osoba s cerebralnom paralizom, obitelji i skrbnici, nažalost, javnost još nije dovoljno upoznata s problemima nego ovakve dane moramo koristiti kako bi ih poslušali što treba napraviti kako bi im poboljšali život. Moram se zahvaliti članovima Udruge TRN, Karate klubu ICTUS koji provode brojne aktivnosti”, rekao je Josip Romić, zamjenik gradonačelnika Vinkovaca.
Nikolina Beljo, ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije, istaknula je kako se Nacionalni dan cerebralne paralize obilježava od 2001., a svake godine se potiče sve više rad udruga koje se brinu za osobe od ovakvog tipa paralize.
„Naravno da nije dovoljan jedan dan kako bi se društvo senzibiliziralo. Potrebno je stalno ponavljati, biti prisutan i vidljiv. U ove dvije godine otkako smo osnovani, mislim kako smo već dosta prepoznatljivi. U svim javnim sadržajima koji su nam dostupni, javnim ustanovama čije prostore koristimo, mi se borimo kako bi se za nas čulo te da ima onih s poteškoćama”, izjavila je Renata Musil Vorgić, predsjednica Udruga osoba s cerebralnom paralizom i njihovih obitelji TRN Vinkovci.
Današnji program je bio izrazito bogat. Prvo je održan pokazni trening parakaratea, u kojemu su svoje znanje pokazali članovi Udruge TRN. Oni su se ovom disciplinom počeli baviti prije otprilike mjesec i pol dana, a do sada su izrazito brzo napredovali. Vježbe konstantno vodi trener iz Športskog karate kluba ICTUS Vinkovci.
„Sve ovisi o inicijalnom stanju svakog natjecatelja. Radimo na tome da nema isključivosti kod nas, bez obzira na stupanj invaliditeta. Punih 12 godina postojimo kao savez, a prije 15 godina počeli smo s prvim počecima parakaratea u Hrvatskoj. Kada smo počeli s radom, osnivanje Saveza započelo je u Vinkovcima, tu je bio Karate klub osoba s invaliditetom Cibalia Vinkovci. U njima gledam prvo natjecatelje s određenim poteškoćama, a tek onda njihov invaliditet. Polazimo od toga da su svi oni sportaši, bez obzira na njihovo stanje. Naravno da će biti suradnje s Karate klubom Ictus i Udrugom TRN”, zaključio je Daniel Kifner, predsjednik Hrvatskog karate saveza osoba s invaliditetom.
Nakon sportskih aktivnosti, procedura je nastavljena s demonstracijom rada Tobii komunikatora. Zatim je bilo predavanje o cerebralnoj paralizi (predavačica Snježana Kristić – AD MANUS Privatna praksa fizikalne terapije Adrijana Markanović), a za kraj je održana likovna radionica članova udruge sa stručnim voditeljima.