Bijela roda najpoznatija je ptica selica, od davnina tradicionalno vezana uz čovjeka i ljudska naselja. Jedna je od najvećih kopnenih ptica koje obitavaju na prostoru Vukovarsko-srijemske županije, a negdje od kraja ožujka, otkako su se vratile sa „zimovanja“, ponovno su stalne gošće na našim dimnjacima i krovovima.
Put s krajnjeg juga Afrike, dug više od 15 tisuća kilometara, težak je i iscrpljujuć. Rode koje se uspiju vratiti do svoga gnijezda intenzivno tijekom proljeća traže hranu i obnavljaju energiju prije stvaranja povoljnih prilika za razmnožavanje. Čest su prizor na livadama i pašnjacima, mnoge strpljivo čekaju na obali Bosuta svoj obrok koje im nesebično daju naši ribiči.
Kako kažu u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije, u proteklih desetak godina njihova je populacija stabilna. Najvažnije je, kažu, nepromjenjivo stanište te dovoljna količina hrane. Broj roda ovisi i o klimatskim prilikama, što je više oborina, više ugibaju mlade rode. Najnepovoljnija je bila 2010. godina kada je zabilježeno 68 mladih roda, dok je najveća brojnost bila 2012. kada ih je bilo čak 250.
„Zanimljivo je primijetiti da je sve veći broj gnijezda na stupovima električne rasvjete i umjetnim platformama, dok se vrlo malo njih nalazi na stablima. Na temelju redovitog terenskog rada utvrđeno je stalno povećavanje broja gnijezda u relativno malom godišnjem udjelu u odnosu prema ukupnom broju gnijezda bijelih roda u našoj županiji, što govori i o povećanju razine svijesti o potrebi održavanja stabilnosti populacije i zaštite vrste“, rezultati su istraživanja koje je proveo stručni suradnik Javne ustanove Mario Raguž.
Primjera radi, 2010. godine, kada je uspostavljena baza podataka o brojnosti i stanju populacije bijele rode, županija je brojala 131 gnijezdo. Već 2014. taj se broj popeo na 156. Najviše gnijezda te najgušća populacija bijele rode je u općini Borovo, slijede gradovi Vukovar i Ilok.
Mario Raguž inače je i voditelj projekta “Zaštita i očuvanje bijele rode” u Vukovarsko-srijemskoj županiji koji vlasnicima objekata na kojima se nalazi gnijezdo bijele rode osigurava godišnju naknadu od 700 kuna. Isplaćuje se kao odšteta za oštećenja na krovištu ili dimnjaku objekta, a ne isplaćuje se za gnijezda na stablima, stupovima ili razvodnim stupovima. Projekt trenutno nije u provedbi, no od sljedeće godine vlasnici će ponovno moći predati potrebnu dokumentaciju i ostvariti naknadu.
U Javnoj ustanovi podsjećaju i kako je ona strogo zaštićena životinjska vrsta po odredbi Zakona o zaštiti prirode, za čije je ubijanje propisana kazna od 1.920 eura.