Šufnudle, ‘poderane gaće’, knedle i sarma samo su dio radionica „Kuhajmo zajedno” koje se od početka rujna održavaju na Šokačkom stanu. Namijenjene mladima i starima, stavljaju naglasak na tradicionalnu slavonsku kuhinju i sva oduševljena nepca vraćaju u vrijeme naših baka.
Ove kulinarske radionice podijeljene su prema dobi, pojašnjava nam organizatorica Ivana Zidar, pa na njima mogu sudjelovati odrasli, školarci i vrtićarci. Led su prije dva mjeseca probili odrasli na radionici pripreme slavonske sarme. Idealan je to bio uvod u bogatu i raznoliku gastronomsku priču koja čuva običaje naših starih.
Dvadeset prijavljenih sudionika, koliko je moglo sudjelovati na radionici zbog kvalitete provedbe, uživalo je u divnoj, zabavnoj i opuštajućoj večeri, ali ponajviše u ukusnim i prekrasnim sarmicama koje su mogli kušati nakon što su ih termički obradili kuhari Šokačkog stana. Druga radionica namijenjena odraslima bit će prije Božića. Zidar nam ne otkriva koja će biti tema, no daje naslutiti da će biti nešto prigodno. Nagađamo, možda stari slavonski kolači? Čekajte poziv na društvenim mrežama i sami saznajte.
Svoje kulinarsko umijeće pokazale su i starije skupine gradskih vrtića. Dječje ručice iz vrtića “Pčelica” i “Lenije” pravile su i kušale ukusne šufnudle. Ovim starinskim jelom, probudili su nostalgiju i vratili nepca u vremena kada su ih naše bake pripremale, bilo slatke s krušnim mrvicama ili slane s paprikom i masti. Dan poslije mališani DV “Vladimir Nazor” i DV “Naša radost” pripremili su ‘poderane gaće’. Poslije su ih ispekli, kušali i ocijenili ih kao jaaaaako fine. Iako su maleni, vješto su odradili sve zadatke stavljene pred njih. U nastavku provedbe radionica “Kuhajmo zajedno”, Šokački stan posjetili su potom drugi razredi Osnovne škole Josipa Kozarca Vinkovci. Zajedno su učili pripremati knedle s ukusnim domaćim pekmezom od šljiva.
„Važno je reći kako se radionice održavaju u sklopu održivosti projekta „Pannonia Gourmet” u Šokačkom stanu, gastro edukacijskom centru. Svaka radionica imala je tu tradicionalnu komponentu, s mlađim uzrastima smo se prisjećali, neke čak i upoznavali s domaćom hranom iz prošlosti”, pojašnjava organizatorica Zidar uz koju radionice provode vrijedni kuhari i zaposlenici Šokačkog stana, prenoseći svoje kuharsko i stručno znanje.
Rade se kroz cijelu godinu, sljedeći tjedan u pripremi su nove s osnovnoškolcima, a najavljuju ih i za iduću. „Nastavljamo i dalje čuvati tradiciju i prenositi ju na naše najmlađe, s ciljem promoviranja, očuvanja tradicionalne autohtone kuhinje i upoznavanja s načinom priprave jela kako su to nekada radile naše bake”, zaključuje Ivana Zidar.