Osim što su već neko vrijeme u ponudi u trgovačkim centrima, božićne jelke stigle su i na vinkovačku tržnicu. Prirodni miris pravih borovih iglica savršen je razlog upravo na ovom mjestu pronaći idealno drvce za svoj dom, ali obavite to na vrijeme – poručuju prodavači.
Okićeno drvce svakog Božića postaje središnje mjesto okupljanja obitelji, radosti i zajedništva. Posebno mu se vesele najmlađi, ali ni odrasli nisu imuni na uživanju u tom dijelu blagdanske čarolije, stoga ni ne čudi kako se prodaja jelki na našoj tržnici itekako već zahuktala. Iako su petak i subota udarni dani, brojni su požurili pronaći ono koje u potpunosti zadovoljava njihove kriterije.
Kako smo već i ranije pisali, naši sugrađani najčešće traže običnu jelu i smreku pa upravo te vrste prevladavaju kod prodavača u Vinkovcima. Cijene su ostale približno jednake kao prošle godine, uz poneko blago poskupljenje budući da repromaterijali sada koštaju više, ali i radna snaga. Uz sve to, stigli su nas i euri pa su mnogi zaokruživali cijene.
Za nordijske jele s korijenom tako ćete izdvojiti između 50 i 60 eura, dok cijene onih rezanih variraju. Mi smo ih pronašli za 40, 50, 60, 70 i 80 eura, sve ovisi o veličini i kvaliteti. Smreke s korijenom na tržnici se mogu kupiti za 30 ili 40 eura, dok su one rezane jeftinije pa koštaju uglavnom 15 i 20 eura. Za malo veće bit će potrebno izdvojiti i do 40 eura. Svake godine, bez obzira na cijene, uspiju se prodati sva drvca, neka čak i prije Badnjaka. I sami smo svjedoci kako kićenja kreću sve ranije pa nije zgorega o tome razmisliti i na vrijeme krenuti u potragu.
Složni su prodavači da je najbolje uzeti drvce s korijenom i to u vrećama, jer onda se vidi što se kupuje. Preporuka je i provjeriti koliko je drvce teško, jer to pokazuje koliko vode zadržava. Ako je teže, više vode apsorbira i trajat će vam duže. Također, dobro ga je nakon kupovine ostaviti neko vrijeme u hladnijem prostoru, poput hodnika. Nije dobro naglo ga unijeti iz hladnog u toplo. Drvce držite dalje od izvora topline da iglice ne bi počele padati prije vremena.
Trend umjetnih borova kod nas još uvijek nije toliko snažan i većina se ipak odluči za prirodno, o čemu svjedoči i dobar odaziv kupaca. No, važno je ponovno podsjetiti kako su uzgajivači na svome „radnom mjestu” puno dulje nego što radi tržnica i to svaki dan do Božića, uglavnom dok ne padne mrak. Stoga nema panike – možda nećete ugrabiti najljepši komad, ali bez drvca ne bi trebali ostati.