Na blagdan sv. Josipa Radnika, 1. svibnja, članice Hrvatske žene hodočastile su u Svetište Gospe Olovske, najstarije Gospino svetište U Bosni i Hercegovini koje obiluje brojnim dragocjenostima. Bile su na svetoj misi, a kasnije se družile s udrugom “Hrvatska žena” iz Novog Travnika.
Tri sata trajao je put do Olova, gradića bogate prošlosti u kojemu se od 14. stoljeća vadilo olovo. Samostan franjevaca s crkvom sv. Marije podignut je još 1375. godine za vrijeme kralja Tvrtka I., bila je to građevina tipa bazilike u romaničkom stilu, s dvije svete slike – jedna čudotvorna, koju je prema predaji naslikao sam sveti Luka.
S razvojem te najsiromašnije regije u Monarhiji dolazi i prilagodba modernijim zakonima, industrijalizacija, gradnja željezničke mreže i slično, no tek 1936. obnavlja se novoizgrađena crkva Uznesenja Marijinog u Olovu zaslugom fra Luje Zloušića iz Vareša; najviše radi povijesne važnosti jer je broj katolika malen. Na brdu poviše crkve nekadašnja je partizanska bolnica, sada zapuštena.
Ipak, crkva je preživjela i Drugi svjetski rat, kao i rat u Bosni 90-tih godina. Fra Berislav Kalfić i još stariji fra Bernardin Matić dogovorili su se da dok jedan vodi misu, drugi će stajati pred crkvom kao puk, čak i ako nikoga drugog ne bude.
A što je sa svetim slikama? Originali su uništeni, a one koje se mogu vidjeti naslikao je 1954. godine Gabrijel Jurkić, u to vrijeme jedan od nekoliko ponajboljih BiH umjetnika, prema opisu originalnih slika iz 17. stoljeća koji su sačuvani.
Danas je župnik mladi i agilni fra Ilija Božić, koji čak kuje planove za proširenjem crkve. Mise se održavaju redovno za 1. svibnja, Marijin mjesec, zatim za Veliku i Malu Gospu te u posljednjoj nedjelji listopada u uspomenu na pokojnog fra Luju Zloušića, obnovitelja svetišta.
U te datume u ovo svetište, možda najstarije Majke Božje na Balkanu, rado hodočaste katolici iz cijele Bosne i Hercegovine, a okolni puk ih rado prima jer i muslimani poštuju Majku Božju i Isusa, koga smatraju velikim prorokom, zadnjim prije Muhameda, iako ne i sinom Božjim. A crkvu, iako katoličku, smatraju barem malo i svojom.