Društvo arhitektonskih i građevinskih inženjera i tehničara Vinkovci već tradicionalno jednom godišnje organizira dva stručna putovanja – jedno u inozemstvu i jedno tuzemno. Na jednom takvom bili su i od 2. do 5. lipnja kada su posjetili most u izgradnji iznad Cetine, Hidroelektranu Velebit kod Obrovca te Centar za gospodarenje otpadom Biljane Donje.
Projekti su to od velikog nacionalnog značaja, važni za gospodarski, prometni i cjelokupni društveni razvoj, kako za Dalmaciju, tako i za ostatak Hrvatske. I upravo to je bio glavni cilj novog stručnog putovanja vinkovačkog DAGIT-a. Predsjednik Društva, Marko Milidrag, pojasnio nam je kako je ovo druga domaća ekskurzija, nakon prošlogodišnjeg obilaska Pelješkog mosta. Osim toga, inženjeri i poduzetnici bili su u Azerbejdžanu, planirali su put u Moskvu koji je otkazan zbog pandemije, a nagodinu bi trebali na Kubu i u Meksiko.
„Značajni i veliki su to projekti i bilo nam je izuzetno zanimljivo sve to vidjeti, osobito Hidroelektranu Velebit jer vinkovačka tvrtka Sokol izvodi radove na sanaciji Gornjeg jezera, a uključeni su i u sanaciju Centra za gospodarenje otpadom pa su nam puno pomogli u organizaciji obilazaka”, rekao nam je Milidrag rekavši kako im je najzanimljivije bilo vidjeti posebne inženjerske zahvate na Mostu iznad Cetine, s obzirom na mjesto na kojemu se gradi, njegov izgled i položaj.
Most iznad Cetine dio je izgradnje obilaznice Omiša koji uključuje izgradnju novog tunela i mosta. Projekt je vrijedan 23,50 milijuna eura, trebao bi biti završen do kraja godine, a u konačnici će donijeti prometno rasterećenje gradske jezgre Omiša i smanjenje gužvi. Reverzibilna hidroelektrana Velebit je derivacijsko proizvodno postrojenje snage 276 MW u generatorskom i 240 MW motornom režimu (276 / -240 MW) čija je gradnja započeta 1978. godine, a puštena je u pogon 1984. i tada je bila jedna od najvećih reverzibilnih hidroelektrana u Europi. Spomenimo još i kako će Centar za gospodarenje otpadom Biljane Donje prikupljati otpad koji je nastao na području Zadarske županije i dijelu Ličko-senjske županije. U fazi je izgradnje, a kapaciteta 88 tisuća tona.
„Mi kao inženjeri u Hrvatskoj moramo imati stručno osposobljavanje što znači da smo dužni skupiti određeni broj bodova, a skupljamo ih tako da sudjelujemo na seminarima, prezentacijama i slično. Ovo je bilo jedno od takvih putovanja”, pojasnio je potpredsjednik Mihovil Smiljanić. Dodao je kako će bodove dobiti iz inženjerskih komora, a koliko – odlučit će Hrvatski savez građevinskih inženjera.