13 C
Vinkovci
Petak, 3. svibnja 2024.

Čuvanje i promicanje mađarskog jezika i bogate kulturne baštine

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

Mađarsko kulturno umjetničko društvo Vinkovci osnovano je 2012. godine. Od početnih 9, danas broje 68 članova od kojih 25 aktivnih, a predsjednik je Rudolf Ač. Okupljaju Mađare, ali i sve one koji vole mađarsku tradiciju i kulturu.

Osnovni ciljevi naše udruge su čuvanje i promicanje mađarskoga jezika među našom nacionalnom manjinom u gradu te čuvanje naše kulture i tradicije, onoga što su naši djedovi i bake nekada radili”, ističe Marica Ač, tajnica udruge.

Članstvo je pretežito starije, od 60 godina pa naviše, ali veseli tendencija priključivanja mlađe populacije posebice djece.

Naša djeca sada već imaju djecu, koja nekako odrastaju s nama uz našu udrugu, na našim su manifestacijama, nije im strano pozdraviti ili nešto izvesti na mađarskom i to nas jako raduje”, ističe Marica Ač.

Od osnutka organiziraju manifestaciju s kojom se jako ponose, a to je Večer mađarske kulture.

To je manifestacija u koju ulažemo puno truda i koju smo uspjeli podići na jednu visoku razinu s velikim brojem sudionika i uvaženih gostiju te se radujemo i ovogodišnjoj, nadamo se u obnovljenom Gradskom kazalištu”, kaže naša sugovornica.



Društvo, inače, ima aktivnosti tijekom cijele godine među kojima su i obilježavanje mađarskih blagdana: Dana revolucije 1848., 15. ožujka, sv. Stjepana, 20. kolovoza i Dana revolucije 1956., 23. listopada. Organiziraju i Susret vinkovačkih Mađara.

U početku održavali smo ga na obiteljskom gospodarstvu Ač i bila je to zaista velika manifestacija, a sada smo, iz financijskih razloga, sveli to u manje okvire u našem prostoru, ali uvijek jednako lijepo veselo”, ističe Marica Ač.

Još jedna Vinkovčanima sada već vrlo dobro poznata manifestacija je i Izložba kolača i ručnih radova u povodu Dana grada.

Mađari ovoga grada na neki način moraju zahvaliti Gradu Vinkovcima i za financijsku potporu i za prostor koji su nam osigurali, a mi smo se odlučili učiniti to ovom izložbom”, kaže Marica Ač.

Od osnutka udruge djeluje mješoviti pjevački zbor „Zlatni klas”, koji je vrlo aktivan i bilježi nastupe diljem Hrvatske kao i u Mađarskoj pa čak i u Rumunjskoj. Također, imaju i etnološku sekciju koja se bavi ručnim radom i pronalaženjem karakterističnih mađarskih „mustri” te prikupljanjem starih fotografija Mađara Vinkovaca koje prezentiraju kroz trajnu izložbu u svom prostoru, ali i u drugim prostorima u proširenom izdanju. Redovito održavaju i kreativne radionice izrade ručnih radova, nakita, ukrasa, svega onoga, kažu, što ruke mogu napraviti.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno