Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice te kolonom sjećanja gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata Vukovarci, ali i cijela Hrvatska prisjetili su se 28. obljetnice sloma obrane Vukovara, najbolnijih dana u novijoj povijesti toga grada i Hrvatske. Tijekom gotovo tromjesečne opsade Vukovara stradalo je 2.717 hrvatskih branitelja i civila od koji je više od 300 još uvijek na popisu zatočenih i nestalih.
Hrvatska državna i druga izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće podno spomenika na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata odajući počast ubijenima i nestalima u obrani Vukovara, slomljenoj 18. studenoga 1991. nakon što su taj grad gotovo tri mjeseca opsjedali JNA i srpske postrojbe.
U povodu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 28. obljetnice stradanja tog grada u Domovinskom ratu zajednički su vijenac položili i svijeću upalili predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednici Hrvatskog sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrej Plenković koji su do Memorijalnog groblja došli u Koloni sjećanja od vukovarske bolnice zajedno s desetcima tisuća domoljuba pristiglih u Vukovar.
Počast stradalima u obrani Vukovara 1991. odalo je polaganjem vijenca i paljenjem svijeće izaslanstvo branitelja grada Vukovara na čelu s posljednjim zapovjednikom obrane grada Brankom Borkovićem, Grada Vukovara predvođeno gradonačelnikom Ivanom Penavom i Vukovarsko-srijemske županije predvođeno županom Božom Galićem. Molitvu za ubijene i nestale u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar, molio je nadbiskup đakovački i osječki mons. Đuro Hranić, dok je svetu misu na groblju predvodio biskup mostarko-duvanjski, mons. Ratko Perić.
“Naša Vlada kontinuirano ulaže napore u razvoj grada Vukovara. Posebno mi je drago da Vlada predlaže da vukovarska bolnica postane memorijalna. Naša Vlada jako puno radi na pitanju pronalaska nestalih. Vodimo dijalog s drugim državama, međunarodnim organizacijama, i vjerujemo se da će oni dati rezultate. Dok se to pitanje ne riješi, državne institucije neće stati”, poručio je premijer Andrej Plenković.
Na pitanje hoće li Hrvatska blokirati Srbiju na ulazu u EU ako se ne riješi pitanje nestalih, premijer je rekao kako je je riječ o dugotrajnom procesu.
“Mi to pitanje rješavamo dugi niz godina, treba postojati politička volja i da se podaci koji postoje u Beogradu dostave, što se tiče pristupanja EU-a, to je dug proces”, poručio je premijer.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković kazao je kako se ratovi ne bi događali da nije bilo Miloševićeve politike. “Velikosrspka agresija je činjenica. Mi smo pobjednici u ratu i o tome moramo učiti mlade. Hrvatska nacija izborila je slobodu u ratu. Srbija će morati otvoriti arhive i pokazati sve što se događalo”, rekao je Jandroković.
Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u opći tenkovsko-pješački napad na Vukovar. Hrvatska vojska organizirala je nekoliko pokušaja deblokade Vukovara na koji je znalo dnevno padati i do 11.000 bombi, granata i raketa, a među napadima najizloženijim objektima bila je bolnica na koju je padalo svakodnevno prosječno 700 granata. Nakon posljednjeg neuspjelog pokušaja deblokade, 12. i 13. studenoga, skupine branitelja pokušavale su samostalno izaći iz opkoljenog Vukovara i dokopati se slobodnog vinkovačkog područja.
Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske. Nakon gotovo tromjesečne vojne opsade obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
U večernjim satima (17 sati) niz Dunav će biti pušteno nekoliko stotina upaljenih lampiona, “Svjetlosna rijeka sjećanja” u spomen na ubijene u nestale branitelje Vukovara. U spomen na stradanje Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu Hrvatski sabor je 1999. proglasio 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., a odlukom Vlade od četvrtka, od iduće godine 18. studeni obilježavati će se kao državni blagdan, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.