U Centru za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije danas je održan radni sastanak i prva radionica za roditelje osoba s teškoćama.
„Dobar roditelj je roditelj koji je dobro“ naziv je radionice koju vode članice stručnog tima Centra, socijalna pedagoginja Maja Stojanović i psihologinja Jovana Bačić Beljić.
„Cilj je omogućiti roditeljima djece s teškoćama da porade na sebi. Njihov cijeli život usmjeren je na njihovu djecu, na to da njima bude bolje, na njihovu rehabilitaciju, i pokazalo se da za sebe nemaju vremena, a dobar roditelj je roditelj koji je dobro”, istaknula je ravnateljica Centra Nikolina Beljo.
Posebno je važno to što za vrijeme održavanja radionica i djeca mogu doći u Centar gdje će o njima za to vrijeme brinuti stručni suradnici.
„Mi imamo mogućnost, dok je roditelj kod nas na radionicama i radi nešto za sebe i na sebi, da su djeca blizu, da su zbrinuta i zabavljena, i da se roditelj ne treba dodatno opterećivati s tim da njegovo dijete netko treba čuvati”, kazala je Nikolina Beljo.
Važan je ovo iskorak prema roditeljima djece s poteškoćama, kojima nije usmjereno dovoljno pozornosti.
„Jer su uglavnom sve informacije usmjerene na to kako pomoći djetetu, organizirani su razni oblici terapija za djecu, a roditelji tu uglavnom ostanu po strani pa ako će netko privatno potražiti pomoć, a to uglavnom neće zbog financijskih teškoća, onda je jako slab izbor za roditelje”, kazala je Maja Stojanović.
Plan je radionicu „Dobar roditelj je roditelj koji je dobro“ održavati u ciklusima.
„Dakle nekakav set radionica koji bi išao kroz tri mjeseca dvije radionice mjesečno s tim da u tih šest radionica sudjeluju uvijek isti roditelji odnosno da prođu cijeli ciklus i čuju o svim temama, a onda bi ponovno započeli ciklus s drugim roditeljima”, istaknula je Jovana Bačić Beljić.
Predviđene teme su važnost mentalnog zdravlja roditelja i kako biti i ostati dobro, važnost podrške obitelji i prijatelja, problemi s kojima se susreću roditelji djece s teškoćama u razvoju (problemi u braku, poteškoće u odnosima s drugom djecom u obitelji, gubitak prijateljskih odnosa, nedostatak vremena za sebe, briga za budućnost).
A da u životu koji je maksimalno podređen djeci, roditeljima doista trebaju i sadržaji koji će biti namijenjeni samo njima rekla nam je i Katarina Leko iz Vinkovaca, majka djevojčice s cerebralnom paralizom.
„U životu s djecom s bilo kojom poteškoćom u razvoju čovjek je non stop podređen njima. Znači oni su ti koji vode glavnu riječ u smislu njihovih potreba, od hranjenja, presvlačenja, spavanja, aktivnosti.., apsolutno cijeli dan ti je podređen njima ako ćeš gledati da je njima dobro i da imaju sve što im treba. Ako se otvori ovakva mogućnost da se posvetiš sebi, a da za to vrijeme ovdje može biti i tvoje dijete uz odgovarajuću skrb, svakako je dobrodošla”, istaknula je Katarina Leko.