Danas je Hrvatski dan liječnika čijim se obilježavanjem prisjeća na 26. veljače 1874. godine kada je skupina od dvadeset i jednog liječnika utemeljila liječničko društvo, tada osmu liječničku udrugu u Europi, sa željom da se unaprijedi medicinska struka.
“Od daleke 1874. godine Hrvatski liječnički zbor nosi povijesno pamćenje brojnih društvenih i zdravstvenih izazova, ratovi, prirodne katastrofe i epidemije dio su iskustva povijesnog bića našeg staleža. Od samih početaka svih naših aktivnosti cilj je bio isti, skrb o staležu i zaštita zdravlja naroda” poručili su u prigodi Hrvatskog dana liječnika iz Hrvatskog liječničkog zbora.
Predsjednik Podružnice HLZ-a Vinkovci-Županja, ravnatelj vinkovačke bolnice Krunoslav Šporčić, dr.med., spec. anesteziolog, u ovoj prigodi u kontekstu aktualnih okolnosti ističe kako za liječnike uvijek vrijedi to da se oni iskažu kada je najteže.
“To je pokazao i Domovinski rat, a to je pokazala i ova pandemija kada smo u zadnje dvije godine pokazali svu onu požrtvovnost, stručnost, entuzijazam koji je neophodan da bi se jedna ovakva svjetska pandemija uspjela savladati. Ponosan sam na sve moje kolege koji su stvarno odradili jedan ogroman posao. Možda se to tako ne čini, ali raditi u uvjetima pandemije i zbrinjavati pacijente, ne samo oboljele od COVID-19 nego i svih ostalih bolesti, nije bilo niti jednostavno niti lako. Posebno zahvaljujem onima koji su dali najveći obol, a to su naši infektolozi i oni koji su im pomagali na odjelu za infektologiju i na tzv. covid odjelima”, ističe dr. Šporčić.
Isto tako, napominje, s obzirom na okolnosti, liječnici su u zadnje dvije godine na stranu stavili i neke probleme koji tište struku.
“Praktično smo odustali od problema i tema kao što su strukovni kolektivni ugovor, problem prekovremenog rada, problem statusa liječnika unutar društva i slično i posvetili smo se onome što je nama osnovno, a to je briga i liječenje naših pacijenata. Sada imamo pad broja oboljelih od COVID-19, nadamo se i kraju pandemije i povratku uskoro onom redovnom radu kao i daljnjem nastojanju na podizanju stručnosti, znanja i vještina kako bi pomogli pacijentima što više”, ističe naš sugovornik.
Uz Hrvatski dan liječnika, između ostaloga, neizbježno je i pitanje nedostatka liječničkoga kadra i odljeva liječnika iz Hrvatske te kakva je situacija u vinkovačkoj bolnici.
Pojedini odjeli, ističe dr. Šporčić, su još uvijek deficitarni s brojem liječnika, a u cijeloj situaciji donekle ohrabruje to što bolnica u ovom trenutku ima 43 mlada liječnika na specijailzaciji i to bi trebao biti neki zalog sigurnosti i daljnjeg razvoja. Tamo gdje nema dovoljno liječnika, to se nadoknađuje angažmanom kolega iz Kliničkog bolničkog centra u Osijeku i drugih ustanova.
“Iako aktualni podaci kažu kako je u zdravstvenom sustavu četiri tisuće ljudi više nego prije godinu dana, strukturni problemi još uvijek postoje, nedostatak je određenih specijalizacija koje u zadnje vrijeme nisu bile dovoljno “atraktivne”. Naša bolnica praktički svih svojih 190 godina rješava ovo pitanje koje se stalno pojavljuje. Uvijek kada riješite jedan odjel pojavi se na nekom drugom. Prije dvadesetak godina bila je to pedijatrija, danas je to interni ili, primjerice, radiologija, koja se u zadnje vrijeme ipak polako popunjava. Tako je to uvijek, bolnica je jedan živi organizam u čijem funkcioniranju se pojavljuju određene stvari na koje se onda reagira po potrebi”, zaključuje dr. Krunoslav Šporčić.