Prkos, na ulazu u vinkovačku tržnicu, podsjeća na davna vremena djetinjstva i jednostavni, šareni prekrivač cvjetova u bakinu vrtu uz ciglenu stazu. Iako je danas rijetkost, presadnica ima za kupiti. Ime simbolično ukazuje na otpornost. Kada pusti korijenje, teško ga iskorijeniti. I na smokvu smo naišli, no za mediteranski okus nedostajat će joj soli u zraku i zime bez mraza.

Gospođa Ana iz Semeljaca u nabavku rasade redovito svake godine stiže na Gradsku tržnicu Vinkovci. Kaže, veliki izbor, kvalitetna ponuda i pristojne cijene dovoljan su razlog za odvesti se u nabavku presadnica povrća i cvijeća.

Cvjetni vrtovi, balkoni i terase najljepši su ukras doma u kojem posebno uživamo za vrijeme proljetne hibernacije, a zaljubljenice u floru znaju kako je pri odabiru biljke ključan položaj kako bi se razvila u svoj svojoj raskoši. Cvijeće koje voli sunčevu svjetlost dobro uspijeva na južnoj strani dok će vrtovi i balkoni okrenuti prema zapadu i istoku više odgovarati vrstama koje vole sjenu. Vrtlarica kaže, kako za cvijeće nije potreban pretjerani talent, a krenuti se može s jednostavnijim vrstama koje nisu prezahtjevne pa će bez previše truda uspjeti svakome.

Petunije, surfinije, begonije, pustinjska ruža, kadifice, dragoljub, vrtni karanfili i vječni klasik među ljetnicama – muškatl pa do raskošnih hortenzija, samo su dio ovosubotnje ponude na tržnici na kojoj se tražila presadnica više. Ipak, cijena je ta koja češće presudi pri izboru.

“Najbolje ide ono što je najjeftinije, većinom su to pelargonije po domaći muškatli koji su dekorativni, ali ne manje važno i najotporniji, kaže prodavačica Svjetlana Bilić, vlasnica OPG-a iz Komletinaca. Gospođe puno traže i trajnice od kojih su najpopularnije čuvarkuće i pokrivačice tla jer prezimljuju pa su i dogodine prvi ukras vrta kad zima okopni”, kaže.


Lijepo vrijeme mami na uređenje vrta, a ponuda na tržnici iz godine u godinu i više je nego privlačna. Pandemija nas je vratila prirodi i vlastitom uzgoju za svoje potrebe pa domaćice nisu propustile ove subote, uz redovitu nabavku, ponijeti kući i koju presadnicu. Vrijeme je za rajčicu, patlidžan, papriku i krastavce. Siju se brokula, cikla, mahuna, mrkva, krastavci, lubenice, dinja, peršin, rajčica, patlidžan, tikvice, koraba, rotkvica, špinat, kupus, kelj, korabica, šparoga, poriluk, salata. Nema čega nema, a trgovci su do podneva većinu rasprodali.

Nije loše, složni su, sretni i zadovoljni što su ponovno sa svojim kupcima u šušuru i šarmu kojeg samo tržnica poznaje.

Prošlog proljeća snašli su se prodajom pred kućnim pragom, ali i dostavom na kućni prag kako uzgojena rasada ne bi propala.

Amerikanac, volovsko srce i visoki Burhan koji zrije u grozdovima, najpopularnije su sorte rajčice koja je uz papriku, krastavce i kupus, trenutno najtraženija među rasadom kod domaćih prodavača. Od kune pa nadalje izdvojit ćete za željenu rasadu, ovisno o tome što želite, tražite i možete platiti. Nepikirano se može naći i po cijeni od pedeset lipa.

Glavninu sjetve struka preporučuje za travanj, odnosno u ovogodišnjem slučaju, svibanjske tople dane jer par ranijih toplijih dana može zavarati, a puno kiše u kombinaciji s hladnim tlom umanjit će klijavost sjemena odnosno primanje rasade. Interes na gradskoj tržnici poručuje da je došlo vrijeme za dražesne pupoljke svibanjske, proljetnu vrtnu poslasticu koja se u ovim krajevima ne propušta.