Proljetna sjetva bit će najskuplja u povijesti, predviđaju ratari, s obzirom na kretanja na tržištu i eksploziju cijena repromaterijala. Čeka nas godina koju domaći poljoprivrednici ne pamte.
„Ulazimo u novu sjetvu i događa nam se nešto kao nikada ranije. Sjetva je skoro duplo skuplja nego lani. Mineralna gnojiva su i do četiri puta skuplja nego prije i imaju tendenciju daljnjeg rasta. Ako se ne baci gnojivo, prinosi će biti manji, a onda će i hrana biti skuplja“, upozorava Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore za RTL.
Na tu temu nedavno su razgovarali u resornom ministarstvu koje prati situaciju. Brlošić najavljuje kako će sjetva na hektaru zemlje poskupjeti od 3 do 6 tisuća kuna ili 30 do 40 posto.
„Dogodila se nevjerojatna stvar koju nitko nije mogao predvidjeti. Metar dušičnog gnojiva uree bio je 200 do 220 kuna, a sada je 800 kuna s tendencijom rasta prema 1000 kuna. Ranije se znalo dogoditi da mineralna gnojiva poskupe 5 do 15 posto pa kasnije cijena padne, ali ovakvo poskupljenje nikad“, zabrinut je dodajući kako su domaća Petrokemija, pa i najveći europski proizvođači mineralnih gnojiva, zbog divljanja cijena čak neko vrijeme zaustavili proizvodnju, a nitko se ne usudi davati prognoze. Europski poticaji kroz zajedničku poljoprivrednu politiku imali su za cilj povećati prinose no sada oni nemaju ni blizu učinak kao nekad.
„Ranije se uz poticaje mogao pokriti trošak sjemena, zaštitnih sredstava i goriva. Sada se s poticajima može pokriti sjeme i oko 100 kilograma gnojiva. Vrijednost novca koji se daje kroz zajedničku poljoprivrednu politiku više nije jednaka i više ne možemo proizvoditi jeftinu hranu“, kaže Brlošić.
Drži da je neophodna intervencija države ili čak Europske komisije kroz zajedničku poljoprivrednu politiku kako bi zadržali kvalitetu proizvodnje hrane po cijeni koja je prihvatljiva za potrošače. U protivnom, slijedi scenarij sjetve s manje gnojiva, što posljedično znači manje prinose i u konačnici skuplju hranu s polja, a najveći teret past će ponovno na leđa potrošača. Gledano iz trenutne perspektive, cijena hrane skočit će dvoznamenkastim brojem, cijelu situaciju dodatno otežava i poskupljenje plavog dizela, a za oko 10 posto svake godine raste i trošak poljoprivredne mehanizacije, zaključuje predstavnik HPK, inače ratar iz Piškorevaca Mato Brlošić s nimalo optimističnim prognozama.