Na krovove tri vinkovačke osnovne škole – „Antun Gustav Matoš“, Vladimira Nazora i Nikole Tesle, tri dječja vrtića – Stribor, Budućnost i Pčelica, sportske dvorane na Lapovcima te Tehnološkog parka Vinkovci, uskoro će biti postavljene moderne fotonaponske elektrane.
Prosječno će svih osam elektrana pokrivati 95% godišnjih potreba za električnom energijom ustanova na kojima će biti postavljene, a o kolikim se uštedama radi dovoljno govori podatak kako samo u OŠ A. G. Matoša električnu energiju trenutno godišnje plaćaju u prosjeku 100 tisuća kuna. Ta brojka, pojašnjava ravnatelj Dario Dragun, odnosi se i na školsku zgradu i na sportsku dvoranu zajedno.
„To su značajna sredstva i sigurno da smo s oduševljenjem dočekali vijest o postavljanju fotonaponskih elektrana. Mi smo određene uštede ostvarili i samom energetskom obnovom zgrade, konkretno što se električne energije tiče možemo reći kako smo ostvarili uštedu od nekih 20 tisuća kuna jer prije obnove smo plaćali oko 120 tisuća kuna godišnje. Ovakvim uštedama na energiji otvara nam se prostor za dodatna ulaganja u obnovu i opremanje škole“, napominje Dragun.
Direktor Tehnološkog parka Josip Gilja tvrdi kako im je ovaj projekt “spas u zadnji čas.” Računi su im, kaže, s 2.800 narasli na 15.000 tisuća kuna mjesečno što im predstavlja ozbiljne probleme.
“Veliki je to udar na nas i pitanje je kako bi dalje funkcionirali. Fotonaponske elektrane su odlična stvar koja će nam omogućiti značajne uštede, a ova nam pomoć dolazi u prvom trenutku”, naglašava Gilja.
U OŠ Nikole Tesle godišnje u prosjeku potroše 50 tisuća kuna na račune za električnu energiju, u OŠ Vladimira Nazora oko 55 tisuća, dok navedena tri vrtićka objekta Dječjeg vrtića Vinkovci ukupno troše 60 tisuća kuna. Jednostavnom računicom tako dolazimo do preko 420 tisuća kuna uštede na godišnjoj razini. No, kakvi trendovi trenutno prevladavaju u svijetu, brojka bi mogla biti sve veća i veća.
Fotonaponske elektrane rezultat su suradnje Grada Vinkovaca i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na projektu „Sunčana strana grada“, vrijednom 2,1 milijun kuna. Potpisan je i Ugovor o sufinanciranju izgradnje fotonaponskih elektrana na zgradama u vlasništvu Grada Vinkovaca po kojem se Fond obvezuje sufinancirati projekt s 40% prihvatljivih sredstava.
Gradonačelnik Ivan Bosančić ističe kako je ovo značajan korak za Vinkovce jer u današnje vrijeme snižavanje troškova energenata i smanjenje energetske ovisnosti predstavlja glavne preokupacije i na globalnoj razini.
„Želja nam je osigurati ovakve sustave na što većem broju zgrada u vlasništvu Grada na kojima bi se tako nešto u konačnici isplatilo. Već smo energetskim obnovama škola, vrtića i drugih javnih zgrada pokazali kako smo na dobrom putu prema važnom cilju izgradnje zelenih, održivih i modernih Vinkovaca, a ovaj projekt samo je nastavak te priče“, poručio je gradonačelnik.