25 C
Vinkovci
Utorak, 2. srpnja 2024.

Gatalinka proslavila 30 godina postojanja škole folklora

Više od autora

- vl promo-

Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Kulturni centar Gatalinka danas se prisjetio svojih početaka i davne 1994. godine kada je osnovana škola folklora. Završnim koncertom mladi su članovi ovog Centra, njih ukupno 80, odali počast svemu što je prošao te kroz pjesme i plesove pokazali kako je Gatalinka danas kvalitetno obrazovno mjesto iz područja tradicijske baštine.

“Večeras ćemo tu 30. godišnjicu obilježiti skromno, obilježit ćemo sam početak kada nismo imali nošnje, kada smo s jednom morali plesati tri godine. Prvi dio je u potpunosti Slavonija, drugi je većinski dio Slavonija uz tamburaški dio i plesnu točku centralni dio Hrvatske odnosno prigorski plesovi”, u večerašnji koncert uvela nas je Blanka Žakula, predsjednica i osnivačica Gatalinke.

Njihova škola folklora, dodaje, ima specifičan program u kojemu su svi polaznici istovremeno plesači, svirači i pjevači i svi poznaju notno pismo, što ponekad zna biti izuzetno teško. Inače gaji i plesove iz cijele Hrvatske.

“Pokazat ćemo da radimo sva tradicijska glazbala – samice, dvojnice, jedinku, sopele, lijerica, svirat ćemo svi i tambure. Škola je tako koncipirana da učimo razne vrste instrumenata, a zajedno sa Zajednicom kulturno – umjetničkih društava ove smo godine pokrenuli i mandolinski orkestar tako da će dvije kompozicije biti na mandolinama”, pojasnila je Žakula.

Na pozornici Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci našlo se večeras 80 sudionika, apsolutno svi su bili uključeni u program.

Inače, u 30 godina preko tisuću ljudi je izašlo iz Gatalinke, a zbog čega je danas jedno od najboljih mjesta u Hrvatskoj za učenje tradicijske baštine, Žakula navodi sljedeće podatke:
1. Napravljenim obrazovnim programom jedinstvenim u Hrvatskoj, gdje su svi polaznici škole svirači, plesači, pjevači i svi poznaju notno pismo
2. Bibliotekom od oko 1000 stručnih knjiga
3. 120 DVD-a s snimkama s terena, najviše Vukovarsko-srijemske županije, ali i cijele Hrvatske
4. 60 tonskih zapisa istražene građe
5. Preko 3.500 odjevnih predmeta i rekvizita
6. 36 ormara za opremu
7. 80 instrumenata
8. 15 koreografija za odrasle i 18 koreografija za djecu
9. Oko 500 partitura za tamburaški orkestar i samice
10. Izdana je 31 knjiga od čega 7 udžbenika
11. Izdana su 22 časopisa od čega 6 na hrvatskom i engleskom jeziku
12. Izdan set razglednica „Etno frizure Hrvatske“
13. Napravljen suvenir „Etno frizura Hrvatske“, nagrađen
14. Dva mjuzikla za djecu
15. Izdan je CD “Stari glas”
16. Izdan je CD s dječjim ojesmama “Gatalinka”
17. Izdan je DVD “Poskočite anđeli”
18. Pokrenuto je 7 projekata vezanih za teme s područja tradicijske baštine

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno