Sutra se diljem svijeta obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a ujedno je to početak globalne kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama koja završava 10. prosinca, upravo na Međunarodni dan ljudskih prava čime se ističe kako je nasilje prema ženama grubo kršenje temeljnih ljudskih prava.
U 2020. godini procesuirano je 237 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji dok od početka ove godine taj broj iznosi 210, od čega su 174 osobe počinitelji muškoga spola, izvijestili su iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske.
S ciljem senzibilizacije građana o važnosti nulte tolerancije prema nasilju nad ženama, policijske službenice za prevenciju, u suradnji s ravnateljicom Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, njenim stručnim suradnicima i učenicima, organizirale su prigodno obilježavanje kojim su osvijestili svoje sugrađane.
„Škola kao odgojno-obrazovna ustanova brine o cjelokupnom razvoju ličnosti učenika, znači ne samo kognitivnom već i emocionalnom a jedna od važnih zadaća je i briga za zdravlje i sigurnost. Sastavni dio kurikuluma su preventivne aktivnosti kao što je ova vezana za obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama te na taj način učenici aktivno uče o ljudskim pravima, prevenciji problema u ponašanju i brizi o zaštiti mentalnog zdravlja. Preventivne aktivnosti trebaju imati za cilj jačanje pojedinca kako ne bi postao ili ostao žrtva odnosno kako postupiti u zaštiti prava. Učenici i nastavnici Gimnazije M. A. Reljkovića oduvijek aktivno sudjeluju u svim sličnim aktivnostima u našoj lokalnoj zajednici“, rekla je Ivana Biljan, ravnateljica vinkovačke gimnazije dodavši kako je i sama, kao profesorica pedagogije, pozvana od početka svoga profesionalnog razvoja aktivno se uključiti u prevenciju nasilja u obitelji nad ženama i djecom.
Mladi gimnazijalci, sa svojim profesoricama kemije, tri su tjedna izrađivali sapune od prirodnih sastojaka, a kako je vinkovačka gimnazija škola bez plastike, upakirali su ih i u papirnu ambalažu koju su dodatno ukrasili slamom. „Sapune smo radili od kokosovog, maslinovog i raznih drugih eteričnih ulja, a dodali smo im i prigodne poruke kako bi osvijestili ljude da su žene jednako vrijedne i ne zaslužuju nikakav oblik nasilja”, rekla je Ana Musić, učenica 3.b razreda koja je sa svojim prijateljima izrađene sapune dijelila građanima.
Obilježavanjem ovoga dana želi se ukazati na važnost senzibilizacije i osvještavanja javnosti o problemu nasilja nad ženama te doprinijeti jačanju odlučnosti žena da proživljeno nasilje prijavljuju kako bi se eventualno buduće nasilje spriječilo, a već počinjeno nasilje sankcioniralo na odgovarajući način. „Nemojte okretati glavu od nasilja, prijavite bilo kakav oblik, bilo da se radi o psihičkom ili fizičkom, a ukoliko ste sami žrtva, obratite se službama koje će vam pružiti najbolju pomoć”, pozvala je sve prisutne policijska službenica.