U Starim Mikanovcima danas su se okupili veterani Domovinskoga rata pripadnici 65. lakog samohodnog topničko-raketnog diviziona protuzračne obrane (65. lstrd PZO) na svom redovitom godišnjem susretu. Položiti su vijence i zapaliti svijeće kod spomenika u centru sela, u spomen na sve poginule u Domovinskom ratu i na preminule pripadnike postrojbe.
Sada već tradicionalni susret 2016. godine inicirao je ratni zapovjednik postrojbe Radovan Stojanović, a veterani se okupljaju svake godine u općinama Vukovarsko-srijemske županije u kojima žive pripadnici postrojbe. Ove godine domaćini susreta su suborci iz općine Stari Mikanovci i UDVDR ove općine.
Godišnje okupljanje veterana postrojbe PZO iz Domovinskog rata, kažu, ima veliku važnost jer omogućava očuvanje zajedničkih sjećanja i ratnih iskustava koja su ključna za identitet i kolektivnu povijest sudionika. Okupljanje pruža priliku za evociranje ratnih uspomena, prisjećanje na poginule suborce i njegovanje sjećanja na doprinos koji su veterani dali u obrani domovine. Okupljanja su i prilika za izražavanje zahvalnosti i počasti prema onima koji su preminuli nakon rata, čime se čuva i njeguje spomen na njihovu žrtvu.
Također, ističu, ova okupljanja pomažu u očuvanju i prijenosu istine o Domovinskom ratu na nove generacije, jačajući vezu između prošlih događaja i sadašnjosti. Sudjelovanjem u ovim susretima, veterani se podsjećaju na zajedništvo i solidarnost koje su ih povezivale tijekom teških trenutaka, a istovremeno pronalaze podršku među ljudima koji razumiju specifične izazove s kojima su se susretali.
“Ovi događaji odražavaju važnost međusobne povezanosti veterana i doprinose jačanju osjećaja zajedništva i ponosa na prošlost. Kroz kontinuirano okupljanje, veterani čuvaju svoje zajedničke vrijednosti i prenose ih dalje, što osnažuje njihov identitet i ulogu u društvu”, poručuju pripadnici 65. lstrd PZO.
Iz Povjesnice postrojbe:
Počeci protuzračne obrane u Domovinskom ratu na području tadašnje vinkovačke općine, ističu u ovoj postrojbi, datiraju s početkom kolovoza 1991. godine i prvih borbenih naleta neprijateljskog zrakoplovstva. Pri Sekretarijatu teritorijalne obrane donesena je odluka o formiranju diviziona PZO koji je postojao samo na papiru jer tadašnji PZO čine svega nekoliko položaja lakih prijenosnih raketnih sustava, raspoređenih u gradu i na užem području oko Vinkovaca koje su štitile vitalne objekte i postrojbe raspoređene na ovom području.
Razoružavanjem transporta JNA dio PZ topova pješačke postrojbe odvoze i koriste na prvim crtama obrane za djelovanje po neprijateljskom pješaštvu i tehnici. Tijekom rujna i listopada 1991. osvajanjem i predajom vojarni i skladišta JNA diljem RH, nabavlja se sve više PZ tehnike i opreme te tako stižu i samohodni PZ topovi BOV-3.
Povlačenjem PZT s prvih crta obrane i stavljanjem pod zapovjedništvo časnika PZO, te formiranjem voda za zračno motrenje i javljanje, 12. studenog 1991. stječu se svi uvjeti za formiranje 3. lstrd PZO u sklopu 109. br HV. Divizion čiji su zapovjedništvo, logistika i vod ZMIJ bili locirani u Ivankovu, sastojao se od samohodne bitnice 20/3 mm BOV-3, mješovite bitnice PZT 20/1 mm, 20/3 mm i 40 mm, te raketne bitnice lprs S-2M i IGLA.
Od 1. ožujka 1992. postrojba postaje samostalni divizion PZO pod direktnim zapovjedništvom Operativne zone Osijek no i dalje logistički oslonjena na 109. br HV. Divizion je uspješno djelovao na području vukovarsko-srijemske županije i šire sve do veljače 1993. godine, kada ulazi u sastav novoformirane 201. br PZO sa sjedištem u Osijeku. Uslijed ratnih djelovanja postrojba je imala jednog teže i nekoliko lakše ranjenih pripadnika no poraće je do sada uzelo 40 pripadnika diviziona.