20 C
Vinkovci
Petak, 29. ožujka 2024.

Gradska knjižnica uz Dan grada: Program u znaku vinkovačkih autora

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

Više sadržaja u prigodi Dana grada upriličila je Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci. Dok se u izložbenom prostoru Knjižnice može pogledati izložba mladih vinkovačkih umjetnica: Ane Čolaković, Mirele Blažević, Diane Mataković, Irene Čuljak, Ive Muškić, Antonije Magdić i Ene Janković Vidmar, u sinoćnjem programu također su se predstavili vinkovački autori.

Nakon pozdravnih riječi ravnateljice Vedrane Lugić, ovu vinkovačku priču moderirala je knjižničarka Željka Djeke, a otvorilo ju je predstavljanje knjige „Tragovi vremena, vinkovačke spomen-ploče” njihovoga radnog kolege Tihomira Marojevića, višeg knjižničara.

Knjiga je objavljena početkom godine u izdanju Hrvatskog povijesnog i športskog društva „Hrvatski sokol” Vinkovci, a u pšredstavljanju je sudjelovao i urednik mr.sc. Zlatko Virc, predsjednik “Hrvatskog sokola”. Vinkovci su, moglo se čuti, bogatiji za još jednu knjigu o svojoj povijesti. Ovaj put predstavljene su vinkovačke spomen-ploče, spomenički objekti kojima se odaje počast zaslužnim osobama, ustanovama, udrugama…

„Knjiga je temelj koji će se nadograđivati, s novim spomen-pločama i spoznajama o uklonjenima. Već sada sam otkrio još nekoliko spomen-ploča koje treba dodati. Ova knjiga u principu predstavlja presjek kulturno-političke povijesti grada u posljednjih 140 godina, od 1879. godine kada je postavljena prva spomen-ploča u Vinkovcima, caru Franju Josipu i Franji Filipoviću”, istaknuo je Tihomir Marojević.

Njenim čitanjem, kazao je, dolazi se do spoznaja kako se povijest u jednom trenutku tumači na jedan način, a u nekom drugom trenutku na drugi način. “Moja osnovna namjera je da se javnost, posebice Vinkovčani, upoznaju s bogatstvom svoga grada, a to su ljudi. Da si osvijeste kako iz Vinkovaca dolaze veliki umjetnici i znanstvenici, veliki političari i vojnici i da na to nasljeđe moramo biti ponosni, ali da se prema tome nasljeđu moramo odgovorno ponašati i biti dostojni svega što su nam oni ostavili”, istaknuo je Marojević.


U nastavku večeri uslijedila je projekcija jednominutnog filma o kojemu se, kao i o njegovom autoru Saulu Tikviću, ovih dana puno pričalo. Saul i njegov tim: Davorin Krešić, Dunja Šaran i Dario Hegeduš, napravili su najbolji film o županiji u kojoj žive. Riječ je o pobjedničkom uratku projekta Moja.hr. Prvo mjesto donijelo je i vrijednu nagradu autorima, a Vukovarsko-srijemskoj županiji domaćinstvo završne svečanosti projekta Moja.hr. u 2022. godini.

Večer u Knjižnici povodom Dana grada i završila je u znaku filma, a prikazan je dokumentarni film Darka Stojanovića Stoje iz 2019. godine pod nazivom „Stoljeće je iza nas” posvećen vinkovačkoj Cibaliji u povodu 100. obljetnice osnutka kluba.

Materijal za film, istaknuo je autor, počeo je prikupljati još negdje 2007. godine. Nije to bila laka zadaća. „Meni je najvažnije bilo pronaći neke dokaze koji svjedoče o povijesti našega kluba s obzirom na to da je dosta toga uništeno, izgubljeno, neadekvatno čuvano… Na temelju onoga što mi je bilo dostupno nastao je film za koji možemo reći da je određena rekonstrukcija povijesti s obzirom na manjak dokumentacije, a ono što sam pronalazio, pronalazio sam diljem Hrvatske, od Osijeka, Zagreba sve do Dubrovnika, od arhiva do privatnih zbirki”, istaknuo je Darko Stojanović Stoja.

Sve to, zajedno s izjavama sugovornika, trebalo je uklopiti u jednu logičnu priču, a ta priča obuhvatila je razdoblje od osnutka 1919. godine do prestanka djelovanja kluba pod imenom Cibalia neposredno po završetku II. svjetskog rata. Tako da priča o 100 godina Cibalije u ovom filmu nije završena te čeka svoj nastavak.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno