Graševina Croatica, regionalna organizacija vinara i vinogradara za vinogradarsku regiju Slavonija i hrvatsko Podunavlje danas je u vinariji Papak u Iloku održala Redovnu izvještajnu skupštinu, priopćili su iz ove udruge. Kroz cijelu 2021. godinu, navodi se, Graševina Croatica se, kroz svoja radna tijela, predstavnike u povjerenstvima pri Ministarstvu poljoprivrede i HGK te brojne sastanke s nadležnim institucijama, borila za donošenje odluka kako bi se stanje u hrvatskom vinogradarstvu i vinarstvu značajnije poboljšalo i usmjerilo na nove investicije u vinarskom sektoru Republike Hrvatske. Posebno je istaknut rad na pravilnicima uz novi Zakon o vinu, uvođenje regionalnog ocjenjivanja vina i uvođenje vinskih nadzornika.
Pandemija Covid-19 drugu godinu zaredom negativno se odrazila na poslovanje vinara, a jedina svjetla točka lani bila je uspješna ljetna turistička sezona što je pozitivno djelovalo na ukupnu prodaju vina pa je i 2021. ukupno gledajući bila značajno bolja od 2020. godine, ali nije bilo dovoljno dobra da riješi nagomilane probleme s kojima se suočavaju vinari.
„Snažni su poremećaji na tržištu prodaje. Pojedini kanali prodaje, poput manifestacija i obiteljskih događanja, su potpuno ili djelomično stali, a značajan je pad prodaje u ugostiteljstvu. S druge strane vinari se suočavaju s enormnim rastom cijene repromaterijala. Cijena ambalaže, gnojiva, goriva i zaštitnih sredstava su rasle od 20 pa sve do 300 posto uz daljnju neizvjesnost. Posebno su ugrožene investicije u podizanje novih nasada i opremanja vinarija jer cijene materijala i opreme rastu na dnevnoj osnovi što povećava poduzetničke rizike. Zbog toga su vinari prisiljeni podići cijene kako bi pokrili rastuće ulazne troškove i sačuvali proizvodnju. Nažalost, ruska invazija na Ukrajinu uzrokovala je dodatne poremećaje u opskrbi i rast cijena energenata što, uz smanjen booking za nadolazeću turističku sezonu, izaziva daljnju zabrinutost vinara Graševine”, stoji, između ostaloga, u priopćenju Graševine Croatica.
Udruga Graševina Croatica trenutačno broji 34 člana koji proizvode gotovo 13 milijuna litara vina godišnje odnosno četvrtinu hrvatske proizvodnje.