Danas se obilježava Nacionalni dan hitne medicinske službe koja nam u presudnim trenucima spašava život.
Nacionalni dan se, odlukom Hrvatskog sabora, 30. travnja obilježava od 2013. godine te se Hrvatska na taj način pridružila nizu zemalja koje nastoje osvijestiti i educirati javnost o važnosti, specifičnosti i djelokrugu HMS-a.
“Kao prvo bih želio svim djelatnicima hitne medicinske službe čestitati njihov Nacionalni dan kao izvanbolničkoj tako i u bolničkoj hitnoj. Danas smo odlučili na ovakav način obilježiti Nacionalni dam hitne da pokažemo javnosti u lokalnoj zajednici da smo prisutni i da ih upoznamo s onim što radimo”, rekao je Mato Matić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije.
Na korzu su se okupio je lijepi broj mališana koji su sa velikim zanimanjem razgledavali vozilo hitne te su izvrsno svladali tehnike reanimacije.
“Imali smo mi prošli tjedan i predavanja o laičkom održavanju osobe na životu do dolaska hitne koja smo održali za djelatnike Centra za rehabilitaciju Mala Terezija. U četvrtak smo djelatnike hitne preselili u novu ispostavu u Vukovaru”, navodi Matić.
Nešto više o tome što su sve građani imali priliku naučiti, pojasnila nam je Jelena Kovačević, doktorica i voditeljica službe hitne medicine u Zavodu za hitnu medicinu VSŽ.
“Učili smo ih postupke laičke reanimacije, znači kako pregledati i utvrditi je li osoba živa, kako masirati srce, kako upuhivati zrak. Osim toga, upoznali su se s našom opremom, vozilom, a djecu su najviše zanimale sirene”, rekla je Kovačević.
Istaknula je kako su pokazne vježbe građanima bile korisne jer su se na neki način mogli osloboditi straha i mogli su naučiti kako unesrećenoj osobi pružiti prijeko potrebnu pomoć do dolaska hitne.
“Hitna služba je važna za životno ugrožavajuća stanja i treba je pozivati samo kada je stvarna hitnoća. Kada hitnu opterećujemo ne hitnim pozivima onda zauzimamo i taj tim i telefonsku liniju nekome kome je pomoć zbilja potrebna. Hitnu treba držati rezerviranu samo za stvarne hitne potrebe”, govori nam Kovačević o važnosti HMS-a.
Devetogodišnja sugrađanka ispričala nam je što je ona sve konkretno naučila.
“Naučila sam mjeriti puls, oživljavati ljudi i provjeriti disanje”, rekla je Laura.
Na pitanje zašto je po njoj važna hitna, odgovorila nam je sljedeće:
“Hitna nam je važna da bismo mogli nastaviti svoj život”.