U prostorijama Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, 20. siječnja predstavljene su dvije knjige poznate povjesničarke Mire Kolar-Dimitrijević posvećene Sigismundu Čajkovcu.
Riječ je o knjigama “Sigismund Čajkovac, pionir osnovnoškolskih reformi i posavske krajiške zadruge“ u izdanju Povijesnog i športskog društva „Hrvatski sokol” Vinkovci te “Sigismund Čajkovac između obrazovanja i politike“, koju je izdala udruga „Duhovno hrašće Naše Gospe Šumanovačke” iz Drenovaca.
U predstavljanju su sudjelovali Andrija Matić, predsjednik udruge “Duhovno hrašće Naše Gospe Šumanovačke“, povjesničar i član Povijesnog i športskog društva „Hrvatski sokol” Vinkovci mr.sc. Zlatko Virc, te Stjepan Hranjec, književni povjesničar i folklorist, sveučilišni profesor.
U sklopu promocije predstavljena je i treća gostujuća udruga „Vinkovački šokački rodovi”, koja je prošle godine obilježila 20 godina uspješnog djelovanja, a o njezinom radu govorio je predjednik Zvonimir Liščić.
Sigismund Čajkovac istaknuti je hrvatski pedagog (Prkovci, 1876. – Zagreb, 1962.). UI Osijeku je završio učiteljsku školu, u Zagrebu gimnaziju te povijest i zemljopis na Filozofskom fakultetu, gdje je 1913. kao prvi učitelj u Hrvatskoj doktorirao na temu „Seljačka zadruga u Slavonskoj Posavini s antropogeografskog gledišta“.
Učiteljevao je u Slobodnici, Nuštru, Osijeku, Čakovcu i Zagrebu. U Zagrebu, među ostalim, bio je i zemaljski školski nadzornik, ravnatelj učiteljskih škola u Hrvatskoj, načelnik za osnovnu nastavu i narodno prosvjećivanje u Ministarstvu prosvjete u Beogradu. Mirovinu je dočekao kao redoviti profesor Više pedagoške škole u Zagrebu. Istaknuo se radom na školskom zakonodavstvu, novim nastavnim programima te organizaciji školstva. Zastupao je načela moderne pedagogije te znatno pridonio razvitku pedagoške teorije i prakse.
Na međimurskom prostoru istaknuo se kao ravnatelj tadašnje Učiteljske škole u Čakovcu koja je za njegove uprave, nakon ponovnog pripajanja Međimurja matici zemlji 1918. godine, iz dotadašnjeg središta mađaronstva pretvorena u središnju hrvatsku obrazovnu ustanovu u Međimurju.