U Vinkovcima je danas održan radni sastanak s partnerima na projektu prekogranične suradnje Vinkovci – Orašje – Ulcinj. Samim time, nakon ostvarenih strateških ciljeva ulaskom u Schengen i Eurozonu, ostao je još jedan cilj – omogućiti hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini da postane dio europske obitelji.
„Suradnja s Orašjem i svim jedinicama lokalne samouprave iz Posavine je iznimno važna zbog povezanosti naroda i stanovništva koji danas živi u Vinkovcima, a većinom svi imaju nekakve korijene ili povezanost s Posavinom. Važno je da se povezujemo kroz ovakve projekte i u nastojanju Vlade Republike Hrvatske te kompletne politike, pogotovo hrvatskog korpusa unutar Bosne i Hercegovine u pristupanju ove države Europskoj uniji kako bi izbrisali ovu granicu i bili u jednom prostoru, tada nećemo misliti da nas nešto odvaja. Zajednički trebamo gospodarski napredovati, ali obitelji se nalaze s obje strane, živi se na isti način i to su naši ljudi koji su ovdje doselili, generalno gledano je važno da mi svojim primjerima pokazujemo da je to moguće”, rekao je gradonačelnik Ivan Bosančić dodavši kako u Orašju i drugim jedinicama lokalne samouprave radi odlična ekipa i da se ravnopravno mogu nositi s ostalim gradovima.
Što se tiče samog prekograničnog projekta, nositelj je Grad Orašje, dok su Grad Vinkovci i Općina Ulcinj iz Crne Gore partneri u projektu. U našem gradu bit će postavljena 43 podzemna spremnika za otpad, u Orašju će uz to biti izgrađeno i spremljeno reciklažno dvorište, a Ulcinj će dobiti kombinirani bager za održavanje njegovog odlagališta.
„Ovo nam nije prvi projekt s Gradom Vinkovcima, već smo na četvrtom. Želimo da Vinkovci budu glavni grad partner u svim trenutnim, ali i budućim projektima. Davno smo, dok sam bio premijer prije desetak godina, prošli obuku i dobro smo koncipirani, a trenutno kotiramo kao jedan od tri najpripremljenija grada za ovakve projekte. Ovdje imamo što za naučiti, Vinkovci su netko i nešto u Hrvatskoj i Slavoniji, tako da želimo surađivati s njima, kao i sa Županjom, zemljopisno gledano to su nam najbliži gradovi”, istaknuo je Marijan Oršolić, gradonačelnik Grada Orašja.
Cijeli projekt trajat će 30 mjeseci, vrijednost je skoro 1,5 milijuna eura, 85% sufinanciran je iz fondove Europske unije, a ostalih 15% financiraju gradovi.
„Dobili smo pozitivne rezultate, projekt je prošao, jako smo sretni zbog toga i veselimo se početku provedbe. Vrlo značajna je činjenica prekogranične suradnje da ne ostvarujemo samo ove aktivnosti kako bi doprinijeli razvoju lokalne zajednice, nego ostvarujemo nova prijateljstva, razmjenjujemo iskustva i jačamo naše znanje”, riječi su Danijele Slipčević, direktorice Agencija za razvoj i investicije Grada Vinkovaca – VIA-e, koja je s vinkovačke strane priredila projekt.
Prema riječima Andrijane Bojko, voditeljice projekte sa strane VIA-e, educirat će se ukupno 15 zaposlenika, odnosno po pet iz svake tri zemlje, iz malih i srednjih poduzeća jedinica lokalne samouprave. Također, u projektu će sudjelovati i djeca iz četvrtih razreda osnovnih škola.
„Poanta cijelog projekta je kako ljude naučiti da razvrstavaju taj otpad na način da se na tim kontejnerima neće moći ubaciti bilo koju vrstu smeća, to će biti zaključano, stanovnici će imati kartice i u svakom trenutku će se pomoću digitalizacije moći očitati je li stanar stvarno ubacio određeno smeće na pravo mjesto”, rekla je Bojko zaključivši kako će na 13 lokacija biti kontejneri za staklo, papir i plastiku, dok će jedna lokacija imati odlagalište za staklo, papir, plastiku i miješani komunalni otpad.