U obilježavanje prvog Nacionalnog dana palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj danas se uključio i vinkovački Dom zdravlja. Stručnu podršku svima koji se suočavaju s uznapredovalom neizlječivom bolešću, kao i njihovim obiteljima, poslali su iz središnjeg gradskog parka, uz edukativne materijale te besplatno mjerenje tlaka i šećera u krvi.
Kako nam kaže Daniel Čelebić, koordinator palijativne skrbi u Domu zdravlja Vinkovci, važno je kontinuirano poticati unaprjeđenje sustava palijativne skrbi i javno istaknuti brigu jednih za druge.
„Volonteri koji su prošli edukaciju palijativne skrbi, naša patronažna djelatnost i učenici Zdravstvene i veterinarske škole Dr. Andrije Štampara Vinkovci na štandu su izložili reklamne materijale kako bi javnosti prikazali djelokrug našega rada i time potaknuli na brigu o onima kojima je to najpotrebnije”, istaknuo je Čelebić.
O važnosti palijativne skrbi pričali smo i s doktoricom Margaretom Čalić, predsjednicom tima za razvoj sustava palijativne skrbi Vukovarsko-srijemske županije. Ova vrsta skrbi, ističe, nije važna samo za pacijente koji su u terminalnoj fazi bolesti, onkološki i neurološki, nego i za one kojima nastoje poboljšati kvalitetu života i pomoći im da dostojanstveno završe ovozemaljski život.
„Prije četiri godine oformili smo mobilni palijativni tim pri Domu zdravlja Vinkovci koji pomaže bolesnicima s područja grada i okolice. Iz toga možemo vidjeti da su potrebe sve veće jer je sve više starije populacije, populacije koja je oboljela, kojoj je potrebna palijativna skrb. I upravo u tom smjeru trebamo razvijati palijativnu skrb na području županije, u nadi da ćemo taj tim proširiti i da ćemo na kvalitetniji način pružati palijativnu skrb svim potrebitim pacijentima”, rekla nam je Čalić.
Mobilni palijativni tim čini jedna terenska sestra i liječnik, a tu je i koordinator koji povezuje, ne samo zdravstvene usluge i palijativnu skrb, nego i Centar za socijalnu skrb, duhovnike, psihologa, sve dionike važne za provedbu kvalitetne palijativne skrbi, onako kako je i zbilja potrebno. U Hrvatskoj djeluju 42 mobilna palijativna tima i postoje u svim županijama.
Recimo još kako je Nacionalni dan palijativne skrbi u Hrvatskoj ustanovljen krajem prošle godine, kada je Sabor odlučio da će se obilježavati svake godine 11. svibnja. Iz Ministarstva zdravstva kažu kako je u planu povećanje mobilnih timova, broja kreveta i koordinatora, no realne potrebe su puno veće. Palijativni pacijenti i njihove obitelji trebaju se upoznati sa svojim pravima, a mora ih se maknuti s akutnih bolničkih odjela te im osigurati 24-satnu dostupnost službi kod kuće.