Energija sunca koristi se u cijelom svijetu, a sve i u našoj domovini. Kako u ostatku zemlje jednako i u Vinkovcima, primjećujemo kako iz dana u dan sve više kuća, odnosno obiteljskih i gospodarskih objekata imaju na krovu fotonaponsku elektranu, a sve s ciljem smanjenja troškova električne energije. Cijela Europa, Hrvatska pa tako i vinkovačka gradska uprava slijedi smjer provedbe procesa zelene energetske tranzicije. Traži se da naša domaćinstva prelaze na grijanje iz obnovljivih izvora energije, no postoje i određena pravila kojih se moramo pridržavati.
“Tu spominjemo razne dizalice topline od voda-voda, zrak-voda, zrak-zrak, za koje nam treba određena električna energija preko inverterskih klima uređaja, do automobila upogonjenih na električnu energiju. Zašto bismo nešto plaćali, ako možemo sami proizvesti? Stoga nam je cilj da što više domaćinstava ima fotonaponsku elektranu”, pojašnjava zamjenik gradonačelnika Josip Romić.
Veliku potporu Vinkovcima daje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji već, prema informacijama kojima raspolaže Romić, za idući natječaj planira sufinancirati građanima solare s 50 posto iznosa investicije. Ono što prethodno i trebamo provjeriti je solarni potencijal krova vlastitog doma i to kroz svega par klikova na internetu.
“Kako bismo samim građanima olakšali planiranje i kako bi mogli odmah izračunati koliki su im troškovi i kada mogu očekivati povrat te isplati li im se uložiti u vlastitu fotonaponsku elektranu i ponovna ulaganja, napravili smo Mapu solarnog potencijala Grada Vinkovaca, gdje svaki građanin može kliknuti na svoj krov i vidjeti koliki je solarni potencijal njegova doma”, podsjeća zamjenik.
Ova mogućnost na raspolaganju je građanima od kraja prošle godine pa na linku https://www.solarnamapa.hr/grad-vinkovci/. Jednostavno, odaberemo karti svoju kuću, unesemo podatke o prosječnom mjesečnom iznosu računa za električnu energiju i kvadraturu južnog dijela krova. Sustav nam sam potom izbaci snagu kućne elektrane, površinu koju bi zauzimala i kalkulator troška uključujući i sufinanciranje Fonda.
“Tako možemo saznati što nam je potrebno od dokumentacije, koliko bi koštala investicija, očekivani povrat uloženog, uštede i smanjenje emisije CO2, a dodali smo i zanimljiviji prikaz koliko je to u potrošnji automobila, vlakova, aviona i sl.”, pojasnio je.
Grad Vinkovci prvi je svojim primjerom uveo ovu praksu uštede postavljajući solarne panele na objektima u njihovu vlasništvu na čijem krovu ugrađene fotonaponske elektrane energijom sunca same proizvode struju, štede i ne zagađuju okoliš.
“Ugradili smo ih na osnovne škole Antun Gustav Matoš, Nikole Tesle, Tehnološki park, Poduzetnički inkubator, radimo još projektnu dokumentaciju za sve one objekte koji su našem vlasništvu, a nemaju. Zašto? Jer mi tako svodimo svoje troškove gotovo na nulu”, pojašnjava.
I to je na kraju krajeva cilj. Biti samoodrživ, proizvesti, potrošiti, a rasteretiti proračunska sredstva i preusmjeriti ih u drugu namjenu, dodaje.
“Gradonačelnik je uvijek govorio, a ja se s tim slažem kao cijel naš tim, da je obitelj temelj našeg rada, i onda nastojimo sve te razlike, što uštedimo kroz proračun upravo usmjeriti ka obitelji, ka našim učenicima, majkama, umirovljenicima, djeci olakšati školovanje, roditeljima olakšati podizanje djece, a umirovljenicima kroz naknade našim umirovljenicima olakšati život”, zaključuje Josip Romić.