Poreznim obveznicima koji to moraju, kao i onima koji ne moraju, ali žele koristiti olakšice na koje imaju pravo, preostalo je još 11 dana za podnošenje prijava dohotka za prošlu godinu. Zadnji dan ovoga mjeseca, 28. veljače, poznato je, ujedno je i zadnji dan za podnošenje prijave.
Prema nekim procjenama povrat preplaćenog poreza na dohodak za 2021. godinu vjerojatno će biti na razini povrata za 2020. godinu od 1,8 milijardi kuna uplaćenih na račune 675 tisuća građana. Za Vukovarsko-srijemsku županiju to je bilo 40 milijuna kuna, a od ukupno podnesene 23 572 prijave, pravo na povrat ostvarilo je 19 980 poreznih obveznika. Kada je riječ o Vinkovcima za povrat poreza za 2020. godinu podnesena je 4 991 porezna prijava, a pravo na povrat ostvarilo je 4 250 obveznika te je isplaćen povrat od 10,6 milijuna kuna. Iz Porezne uprave napominju kako se povrat ne vrši obveznicima koji imaju iznos za povrat manji od 15,00 kuna.
Prijave se, inače, mogu podnijeti osobno u poreznim ispostavama, poslati preporučeno poštom te unazad nekoliko godina poslati putem sustava ePorezna. Sustav ePorezna, doznajemo, u Hrvatskoj koristi 1 244 909 poreznih obveznika među kojima je 764 225 građana, 255 110 pravnih osoba te 223 858 fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost. Tako je, primjerice, od 1 913 građana Vukovarsko-srijemske županije koji su za 2020. godinu podnijeli zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku (ZPP-DOH obrazac) njih 310 to učinilo putem web-a odnosno ePorezne. Od 1 105 Vinkovčana, pak, koji su predali ZPP DOH obrazac 152 prijave podnesene su putem ePorezne.
“Zakonski je propisano tko sve mora koristiti ePoreznu za komunikaciju s Poreznom upravom dok je broj građana koji koriste sustav svakim danom sve veći te i ovom prilikom pozivamo sve da koriste sustav ePorezne odnosno novouvedenu uslugu mPorezna”, kažu u Poreznoj upravi ističući kako je novina kod oporezivanja upravo to da građani na koje se primjenjuje poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, ako žele iskoristiti ili odustati od prava propisanih Zakonom o porezu na dohodak za 2021. godinu, ZPP-DOH obrazac mogu dostaviti i putem aplikacije mPorezna, koja omogućava predaju obrazaca putem mobilnih uređaja.
Ove godine, inače, pravu buru u javnosti pokrenuo je poziv koji je Porezna uprava uputila građanima koji su 2021. i prijašnjih godina ostvarili inozemne primitke, a do sada ih nisu prijavili, da to učine prije nego što prime službeni poziv. Oni koji nisu razmišljali o tome kako porez moraju platiti i u zemlji gdje ostvaruju primitak i u Hrvatskoj, ako za to postoji osnova, ostali su neugodno iznenađeni. Kako navode mediji Porezna uprava dobila je podatke o 184 tisuće hrvatskih građana koji ostvaruju prihod u inozemstvu, a od čega je njih 130 tisuća taj dohodak prijavilo i u Hrvatskoj što znači kako je dio građana, i to veći dio, očigledno znao za tu obvezu.
Za one koji to nisu znali i nisu do sada prijavljivali inozemni primitak, Porezna nudi mogućnost da dobrovoljno prijave dohodak za nekoliko godina te tako izbjegnu plaćanje kamata i kazni i ostvare pravo na povoljniji obračun. Pri tome se ističe kako svatko tko je hrvatski porezni rezident ima obvezu prijaviti ino primitke. Netko će nakon toga biti u obvezi platiti dodatni porez, netko neće, ali prijava je obvezna. Kako doznajemo u Poreznoj upravi vezano za dobrovoljnu prijavu inozemnih primitaka na razini Područnog ureda Vukovar imaju svakodnevne upite te do sada zaprimljenih oko 200 dobrovoljnih prijava.