Društvo psihologa Vukovarsko-srijemske županije potpisuje organizaciju 15. Tjedna psihologije koji se u Hrvatskoj, na inicijativu krovne strukovne organizacije Hrvatskog psihološkog društva, održava od 14. do 20. veljače.
„Imamo priliku, kroz organizaciju različitih događanja, struku predstaviti zajednici i poslati poruku kako život pojedinca i zajednice može biti bolji, ugodniji i kvalitetniji”, najavljuje predsjednica županijskog ogranka, psihologinja Katarina Andrić.
Tema i više nego aktualna – Čuvajmo (mentalno) zdravlje!
Odgovor je to struke koja nastupa najčešće kada svi drugi nemaju odgovor na krizu duha, mentaliteta, promjene u okruženju i izazove koji posebice dotiču mlade.
Tjedan započinje u ponedjeljak plesom u podne u pješačkoj zoni Vinkovaca dok je za večernji termin planirana tribina za sve učenike s ciljem upoznavanja s osnovnim pojmovima mentalnog zdravlja, ali i iznošenja vlastitog iskustva. Na njoj će sudjelovati psiholozi iz različitih područja djelovanja koji će spremno odgovarati na pitanja mladih. Kolegice iz vinkovačke bolnice, najavljuje predsjednica, pripremaju psiho edukativne materijale i brošure za korisnike njihovih usluga, a raspoloživi su i ostalima za trajanja Tjedna. Bogat program nastavlja se i u utorak uz predstavljanje priručnika „Ja i sva moja lica“, namijenjen učiteljima, nastavnicima i stručnim suradnicima iz području odgoja i obrazovanja. Taj dan priređuju radionice i predavanja u Srednjoj strukovnoj školi u Vinkovcima i Domu sv. Ana. Organizatora najviše veseli online predavanje dr.sc. Borisa Jokića, ravnatelja Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, na temu „Rezultati istraživanja utjecaja pandemije na (mentalno) zdravlje i mlade.” Srijeda, četvrtak i petak rezervirani su za radionice u osnovnim školama, dječjem domu, dnevnoj bolnici grupe za PTSP te predavanja „Mentalno zdravlje u pandemiji“ i „Mentalno zdravlje učenika: izazovi i perspektive“. Aktivnosti završavaju „Game night“ večeri društvenih igara u OŠ Vladimira Nazora Vinkovci s ciljem opuštanja i druženja učenika, dobre zabave i bijega od svakodnevnih briga.
Stres je glavni okidač narušenog tjelesnog i mentalnog zdravlja, a struka je tu uočiti i korigirati stranputice kako bi nas uputila na trikove kako se nositi s kriznim situacijama, vratiti fokus na bitno i ostvariti svoje mentalne potencijale, pojašnjava psihologinja.
„Mentalno zdravlje dio je općeg zdravlja i ne odnosi se samo na odsustvo bolesti. Stoga je Društvo psihologa Vukovarsko-srijemske županije organiziralo brojne aktivnosti u sklopu 15. Tjedna psihologije i tako želi približiti psihologiju i psihologe široj zajednici što je povezivanjem i svojevrsni cilj,” ističe Andrić.
Sjajan odziv struke i važnost tema koje otvaraju ne bi li učinili društvo mentalno zdravijim učinio je da prošlogodišnji Tjedan okupi 750 sudionika s preko tisuću događanja putem različitih virtualnih platformi u oko 100 hrvatskih gradova i mjesta. Ove godine, uslijed povoljnije epidemiološke situacije, očekuju još bolji odjek 15. Tjedna psihologije.