Sezona je krizmi i pričesti, no prva u eurima i čini se nikada skuplja. Generalno, inflacija je učinila svoje. Poskupljenjem hrane, poskupio je trošak tradicionalnog i svečanog obiteljskog ručka bez obzira događao se on u restoranu ili u privatnosti doma.
Kada se stave na papir, troškovi se svedu na isto s obzirom na to da i kući treba pomoć oko nabavke i pripreme većeg okupljanja obitelji i kumova za zajedničkim stolom. Većina nema prostornih mogućnosti.
Naša sugovornica upravo je proslavila sinovu Svetu potvrdu. Za zajedničkim stolom bilo je 35 članova uže obitelji s djecom i kumovima. Trošak zajedničkog ručka bez slastica u jednom vinkovačkom restoranu iznosio je 800 eura što u prosjeku stoji 23 eura po osobi, uključujući i piće. Slastice su bile dar, ali trošak, ne računajući ruke i ljubav kojom su pripremljene, procjenjuje, koštale su preko 300 eura. Toliko je otprilike stajala i svečana odjeća odnosno obuća za njihovu peteročlanu obitelj, a nije bila ni ekskluzivna niti posebno brendirana. Na koncu, roditelji krizmanika i prvopričesnika sudjeluju i u troškovima župe ovim povodom. Kako saznajemo, za krizmanike to je od 30 do 50 eura po osobi, a uključuje trošak uređenja crkve primjerice cvijećem, zajednički dar krizmatelju i dvije službene fotografije. U nekim se župama prikupljalo i za dar župniku odnosno vjeroučitelju koji ih je pripremao za sakrament.
Kako smo doznali, restorani u gradu i okolici rezervirani su još od kraja prošle godine, čim su objavljeni datumi kršćanske inicijacije.
Središnje slavlje, složit ćemo se, dakako je ono u crkvi.
Na to župnici i biskupi redovito upozoravaju kako se ne bi izgubila veličina Dara koji treba biti u epicentru događanja.
Poruku vjernicima uz obiteljska slavlja uputio je i nadbiskup Đuro Hranić “zamolivši roditelje, krizmanike te sve vjernike da slavlja vezana uz sakrament krizme, pričesti i krštenja budu veoma skromna te ograničena na uski krug obitelji i kumova ističući kako je za dar dovoljna samo uspomena koja podsjeća na primljeni sakrament (Biblija, križ, nabožni predmet ili prikladna knjiga), a sve kako suprotno ne bi navukli mržnju javnosti na Crkvu i sakramentalna slavlja.”
Većina roditelja slaže se jer nisu „pijani bogataši” niti od svega treba praviti „male svatove” odnosno glamurozno događanje na izvan jer nutrina je smisao. No, kada su posrijedi mnogočlane obitelji veći trošak je neminovnost.
Na koncu, saznajemo kako je prijelaz s kune na euro pojačao i darovnu vrijednost krizmanicima i prvopričesnicima, premda se starijima tradicionalno izdašnije poklanja. Ukupni darovni budžet naših krizmanika ove se godine, potvrdili su nam, kreće od 1300 do 1500 eura što je neusporedivo veća svota nego ranije u kunama. Visina poklona iznosila je od 100 do 500 eura. Za pretpostaviti je da oni koji su sada davali primjerice 500 kuna što je oko 66 eura, sada zaokružuju na 100.