Zahvaljujući projektu „I ja sam sportaš“, u zajednicu su kroz sport uključene 82 osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju, čime je ovaj projekt dao jedan ogroman obol sportskoj sceni grada Vinkovaca. Od ožujka prošle godine polaznici su odradili velik broj treninga kojima su itekako poboljšali svoje fizičke i mentalne sposobnosti, a na današnjoj završnoj konferenciji nitko nije krio sreću i zadovoljstvo postignutim.
Kako bi se i osjetljive skupine našega društva, odnosno osobe s invaliditetom i djeca s poteškoćama u razvoju, uključile u zajednicu i bile njezin ravnopravan član, Športski savez invalida grada Vinkovaca pokrenuo je inicijativu i u ožujku 2019. godine počeo provoditi projekt „I ja sam sportaš“. Projekt je bio namijenjen osobama s invaliditetom i djeci s poteškoćama u razvoju, a njegov glavni cilj bio je uključiti ovu skupinu društva u zajednicu kroz sportske aktivnosti, odnosno kroz besplatne treninge biciklizma, plivanja, atletike, streljaštva, taekwondo-a i stolnog tenisa. Stoga je u projekt bilo uključeno i šest sportskih klubova s područja grada Vinkovaca, a to su Atletski klub osoba s invaliditetom, Biciklistički klub osoba s invaliditetom “Bosut”, Plivački klub “Barutana“, Stolnoteniski klub “Dom”, Streljački klub osoba s invaliditetom “Kristinka Matičić” i Taekwondo klub “Sajnami“.
Partner na projektu bio je Grad Vinkovci ispred kojega je na današnjoj završnoj konferenciji bila Andrea Vinković, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti, istaknuvši kako će klubovi i njihovi članovi zasigurno i u budućnosti biti poželjan partner, s obzirom na iskustvo koje su stekli u ovom projektu.
„Mogu reći da je ovo jedan od malobrojnih projekata na našem području kada je u pitanju sport koji je iznimno važan za osobe s invaliditetom, ne samo za fizičko zdravlje, nego i za mentalno. Kažu da sport osnažuje i ono što je vrlo bitno da sport nije usmjeren na nedostatke sportaša, nego na njegove vrline i sposobnosti. Svi vi ovdje ste obogaćeni opremom koju ste dobili kroz projekt, ali i za nove članove koji će zasigurno nakon projekta ostati u klubu“, istaknula je.
Osim organizatora i partnera na projektu, završnoj konferenciji nazočili su i sudionici projekta sa svojim trenerima. Za svoj vrijedan trud nagrađeni su gromoglasnim pljeskom, a koliko se on isplatio govore i pozitivni rezultati koje je predstavila koordinatorica projekta Ivana Magić Pavlović.
„Oni nisu marginalizirani nego su ravnopravni članovi zajednice, kao i svi mi. Stoga s ponosom mogu reći kako je prvotni cilj da kroz besplatne treninge u zajednicu uključimo 65 osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju postignut već početkom ove godine kada je u projekt uključeno 82 pripadnika ciljane skupine. Hvala svima koji su dali svoj doprinos, bez ovo sve sigurno ne bi bilo moguće“, rekla je Ivana.
Treninzi kroz projekt održavali su se dva do pet puta tjedno u trajanju od sat i pol, do dva i pol sata i provodili su ih isključivo kvalificirani treneri koji zadovoljavaju sve uvjete zakona o sportu. Kroz projekt je zaposleno šest trenera i tri asistenta, odnosno pomoćnika na treninzima. Nabavljena je i oprema u vrijednosti nešto većoj od 200 tisuća kuna, a ta oprema nakon projekta ostaje klubovima i koristit će im za daljnji rad s osobama s invaliditetom i djecom s poteškoćama u razvoju. Kroz projekt je održano i osam javnih kampanja, „Dana otvorenih vrata“, s ciljem upoznavanja javnosti i podizanja svijesti o životu u zajednici osoba s invaliditetom.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.029.279,75 kuna, od čega je 874.887,79 sufinancirano sredstvima Europske Unije.