Svake godine, od 1. do 7. kolovoza, Svjetski tjedan dojenja podsjeća nas na važnost dojenja za zdravlje majki i djece diljem svijeta. Tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja je “Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve”, a fokus je na preživljavanju, zdravlju i dobrobiti, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju kako bismo smanjili nejednakosti koje postoje u našem društvu, posebno u vrijeme hitnih situacija i kriza.
Svjetski tjedan dojenja ponovno su obilježili i u rodilištu Opće županijske bolnice Vinkovci. Patronažne sestre Doma zdravlja Vinkovci i Županja održale su edukaciju trudnica kojom su podsjetili na podršku dojenju i pristup potrebnim resursima i mogućnostima za dojenje. Svemu je prethodila radionica o dojenju 1. kolovoza koju je u prostorima udruge Agape održala međunarodna savjetnica za dojenje, u sklopu projekta Podrška suvremenom roditeljstvu koji je sufinanciran od Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Kako kaže Mirjana Mate Ello, prvostupnica primaljstva i voditeljica rađaonice i rodilište OŽB Vinkovci, razlike među majkama i zdravstvenim djelatnicima uvijek postoje, no treba ih premostiti i dati maksimalnu podršku dojenju.
„Ključno je osigurati da niti jedna majka ni dijete nisu zapostavljeni, pogotovo oni kojima je potrebna dodatna podrška. Dojenje nije samo najzdravija i najbolja hrana, nego i pravo svakog novorođenčeta”, napomenula je Mate Ello.
Stopa dojenja u Hrvatskoj, dodaje, nije onakva kakvu bi željeli, zbog toga zdravstveni djelatnici i svi koji promiču dojenje daju maksimalne napore kako bi mladim majkama dali što veću potporu i što veću snagu da ne odustanu odmah u prvim poteškoćama.
Zašto je uopće važno dojiti?
„Zato što je to prirodna, najbolja, najjeftinija, najzdravija hrana za novorođenče, a osim hrane ono je i lijek. Majčino mlijeko se ne može zamijeniti i zato je u interesu naših beba da što veći broj majki doji”, pojasnila nam je primalja.
Koje su prednosti dojenja, ali i kako pravilno dojiti danas je, među ostalim patronažnim sestrama, objasnila i Željka Ćavar koja inače radi i u Savjetovalištu za dojenje
„Najveći problem je kad majke naiđu na teškoće i odmah prekinu dojenje jer misle da se nemaju kome obratiti. Zato mi obilazimo trudnice i objašnjavamo im prednosti dojenja i kako se pripremiti, nakon što izađu iz rodilišta potičemo ih, savjetujemo i pratimo njihovo dojenje”, rekla nam je Ćavar.
Podsjetila je i na Savjetovalište za dojenje koje radi svakog ponedjeljka od 11 do 13 sati u prostoru ambulante na Kanovcima, na adresi Frane Kršinića 17. Ako dojilje imaju problem mogu se javiti i telefonski ili putem Facebook stranice.
Osim u Vinkovcima, za savjete su dostupni i u Ceriću te Andrijaševcima.