Društvo arhitektonskih i građevinskih inženjera i tehničara Vinkovci izabralo je, gotovo jednoglasno, na novi četverogodišnji mandat arhitekta Marka Milidraga za predsjednika uglednog strukovnog udruženja s tradicijom dugom šest desetljeća.
Stručnjaci iz područja arhitekture, urbanizma, gradnje, strojarstva, elektrotehnike, zaštite na radu, voditelja gradnje i ostalih pripadajućih tehničkih struka izborom dosadašnjeg potpredsjednika i člana udruženja od 2001. godine poslali su poruku potrebe pomlađivanja društva sukladno potrebama i praćenju globalnih trendova branše koja je svakodnevno suočena s inovativnim izazovima.
“Naše je društvo zastupljeno sa svim strukama jer je sinergija potrebna kako u nastajanju projekata i gradnji, jednako i u našem društvu kako bi sve besprijekorno funkcioniralo”, poručuje vinkovački arhitekt koji će s potpredsjednikom Mihovilom Smiljanićem i suradnicima u nove izazove povesti čak 86 aktivnih članova udruženja, a kojeg je prije 62 godine u gradu na Bosutu utemeljio također arhitekt Eduard Šerning.
Vjetar u leđa bit će i budućim generacijama koje se školuju za zanimanja tehničkog predznaka, a za čijim je vještinama i znanjima potreba iz dana u dan sve veća. No rijetki se odazivaju s obzirom na težinu fakulteta čije prijemne ispite prolaze samo najbolji. Tržište danas zahtjeva mladog i educiranog stručnjaka, a s obzirom na deficitarnost tehničkih zanimanja, DAGITO-vci i u tom smjeru najavljuju podršku mladima.
“Upravo nam je to i cilj, drastično pomladiti društvo jer unazad dvije do tri godine bilo je stvarno problematično s epidemijom pa je u tom smislu i stagnirao priljev mladih inženjera kojih što više želimo učlaniti i aktivirati”, najavljuje u ime vinkovačkog DAGIT-a.
Na tragu inicijalne ideje iz 1960., primarno su ostali usmjereni stručnom osposobljavanju članova kroz seminare, predavanja, stručne ekskurzije, cjeloživotno učenje i popularizaciju tehničke struke i zanimanja.
Iako uvjetovan tehničkim zakonitostima, posao arhitekta vrlo je kreativan jer od prvotne ideje koju kreira u sinergiji s ostalim strukama, čiji je doprinos svakom projektu conditio sine qua non, postaje supervizor ideje koja gradnjom poprima konačnu formu, a rezultat s papira pretočen u prostor, na koncu, nadživjet će generacije i generacije onih koji dolaze.
„Trendovi u arhitektonskoj i građevinskoj struci uz osnovne tehničke zakonitosti svakodnevno se poboljšavaju, na tržištu se pojavljuju inovativni materijali, a znanost u struci preuzima primat što potvrđuje koncept gradnje posljednjih pedeset godina u cijelom svijetu pa na svakodnevnoj razini postoji potreba za stručnim usavršavanjem odnosno cjeloživotnim obrazovanjem, izrazito u našoj struci,” pojašnjava Milidrag.
U tom smjeru, vinkovačko cehovsko udruženje planira skoro stručno putovanje nuklearnoj elektrani u susjednoj Mađarskoj, potom švicarskom CERN-u, najvećem svjetskom istraživačkom institutu za fiziku čestica, a domaćim je inženjerima profesionalna želja spuštanje u 27 kilometarski tunel odnosno akcelerator koji znanstvenici koriste za simuliranje „velikog praska.”
Dodajmo da je DAGIT Vinkovci temeljna članica Hrvatskog saveza građevinskih inženjera (HSGI-a), a ciljevi rada DAGIT-a su: unapređenje graditeljske, odnosno cjelokupne tehničke struke; promicanje etike inženjerskog poziva; utjecaj na stvaranje javnoga, znanstvenoga i stručnog mišljenja i stajališta o svim bitnim tehničkim, ekonomskim, proizvodnim i drugim pitanjima tehničke struke; briga o cjeloživotnom stručnom usavršavanju; suradnja sa svim organizacijama koje se bave pitanjima bitnima za graditeljstvo; iznošenje stajališta o projektima, elaboratima, analizama, planovima razvoja, zakonskim propisima i školskim kurikulima tehničkih usmjerenja.