Od rujna 2021. godine Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića u Vinkovcima provodi Erasmus+ KA1 projekt Beauty in diversity – Mindfulness and multicultural teaching & learning.
Svrha je uključivanja u ovaj projekt pružanje visoke kvalitete obrazovanja za učenike Škole provođenjem modernih i inovativnih obrazovnih programa i sadržaja, primjenom suvremenih metoda poučavanja, uporabom informacijsko–komunikacijskih tehnologija i trendova u prenošenju znanja. Prva mobilnost u sklopu projekta provedena je u Španjolsku od 7. do 13. ožujka 2022. godine, gdje su pedagoginja Krisitna Gugić, defektologinja Maša Pešec, učiteljica engleskog jezika Jelena Mesić i knjižničarka Mirna Pavić pohađale edukaciju na učilištu Academy of art u Barceloni.
Tečaj A European School for all Children obuhvaćao je sve aspekte inkluzivne učionice. Polaznici tečaja upućeni su na načine kako upravljati multikulturalnom učionicom, uključujući manjine i učenike s različitim obrazovnim potrebama. Stoga, ključno je bilo razvijati vještine kojima nastavnici mogu identificirati problem i osmisliti jedinstvena rješenja za učenje prilagođavajući tradicionalne tehnike poučavanja potrebama svojih učenika.
Tečaj je bio trostrukoga karaktera. Kroz radionice i predavanja polaznici su naučili kako oblikovati nastavu i okruženje za učenje kako bi se uspostavila potpuna jednakost u pristupu obrazovanju za sve učenike, uz razvijanje ključnog razumijevanja kod učenika o potrebi za demokratskim i nediskriminirajućim vrijednostima, kako koristiti jednostavne IKT alate za osnaživanje svih učenika u inkluzivnom okruženju i također razviti njihovu interkulturalnu svijest u sve raznolikijoj suvremenoj učionici te kako promovirati suradničko učenje i pripremiti učitelje za buduće europske i međunarodne projekte.
Samo je putovanje donijelo neprocjenjivo iskustvo, profesionalno i osobno osnaživanje, mogućnost suradnje s europskim školama, a sve s ciljem kako bismo bili suvremena i uspješna škola koja kontinuirano prati potrebe učenika i priprema ih za cjeloživotno obrazovanje.
Druga mobilnost u projektu održana je od 14.do 19.ožujka 2022. pod nazivom Enough Theory, Let’s Play! Fun Games for Developing the Whole Child.
Mobilnost je održana na Kanarskom otoku Tenerife – Španjolska u mjestu San Cristobal de La Laguna. Polaznice tečaja bile su učiteljice razredne nastave Katica Šarčević i Suzana Budak te učiteljica stranih jezika Mirela Rimac Ešegović koje su sa svojim kolegama iz Slovenije, Mađarske i Njemačke predano radile na temama kao što su mindfulness, holistički pristup u obrazovanju i aktivno slušanje. Predavačica je primjerima i aktivnostima ukazala na važnost kretanja u učionici, komunikacijskih igara te takozvanih pauza za mozak. Organizator mobilnosti Europass Teachery Acadamy organizirao je obilazak mjesta i upoznavanje njegovih kulturno povijesnih znamenitosti, te izlet u Nacionalni park Teide u kojemu je i istoimeni vulkan.
Treća mobilnost od 23. do 27. svibnja 2022. godine, koju su pohađali učiteljica biologije Gabrijela Bićanić, učitelj fizike i tehničke kulture Dražen Valentak i učiteljica kemije Jelena Hodak u sklopu Eduplus organizacije održan je također na Tenerifima u Španjolskoj.
Tečaj Outdoor and nature-based education pohađalo je 20 polaznika iz 10 zemalja.
Kroz grupne vježbe i praktične radionice polaznici su naučili kako prilagoditi formalno učenje u vanjskim okruženjima kao što su primjerice šume, parkovi. U sklopu tečaja polaznici su posjetili SOS dječje selo gdje se provode brojne aktivnosti koje potiču ustrajnost, rješavanje problema, timski rad, vodstvo, kritičko razmišljanje i otpornost. Posjetili su i Anaga šumu i primijenili Yincana tehnike te naučili nešto o samoj šumi i povijesti otoka. Najljepši izlet bio je posjet NP Teide gdje su polaznici kroz šetnju i radionice saznali sve o samom vulkanu, nacionalnom parku, ali i životu stanovnika.
Tečajem su učitelji osnaživali svoje kompetencije, razmišljali kako poboljšati motivaciju učenika, razviti im socijalne vještine, emocionalnu inteligenciju kroz aktivnost i igre na otvorenom te interkulturalne kompetencije. Sve tri mobilnosti donijele su školi pregršt novih kontakata iz kojih se naziru buduće suradnje.
“Možemo reći da OŠ Ivana Gorana Kovačića ide u korak s europskim standardima u obrazovanju te da se stručno usavršavanje višestruko isplati. Benefiti ovih usavršavanja već su vidljivi u učiteljskim evaluacijama, a sve u svrhu podizanja kvalitete obrazovanja učenika Škole i još bolju suradnju sa širom lokalnom zajednicom”, zaključuju u školi.