Zbog obilnih kiša značajno su narasli vodostaji rijeka u Hrvatskoj. Na karlovačkom području proglašeno je izvanredno stanje, kritično je i na području Hrvatske Kostajnice, a dolazak vodenog vala na našem području očekuje se u petak.
S obzirom na to da je rijeka Sava glavni recipijent, trend rasta njezina vodostaja bilježi se iz sata u sat. U 10 sati narasla je +3 cm i iznosi 711 cm što je u razini srednje visokih voda.
“Trenutno su na snazi pripremne mjere obrane od poplava na rijeci Savi i oko petka očekujemo vodni val koji će doći iz njezina gornjeg dijela. Po prognostičkim procjenama i modelima unutar našeg glavnog Centra obrane od poplava Hrvatskih voda, očekuje se takav vodostaj kojim će biti proglašene redovne mjere obrane od poplava s predviđanjem rasta do 880 cm, najviše po prognozi do +900”, priopćio je za Novosti.hr upravo iz stručnih službi Hrvatskih voda Josip Kuterovac.
Još uvijek je riječ o srednje visokim vodostajima, ponavlja, pri čemu se ne očekuje veći porast od navedenoga no do petka će vidjeti kako će se odvijati scenarij. Stanje na terenu kontrolira se iz sata u sat, potvrđuje.
“Bosut i ostali recipijenti su za sada s relativno niskim vodostajima. Opterećuje jedino niži dio sliva – Zapadni lateralni kanal koji je brdski dio sliva s trenutno izvanrednim mjerama pa dio vode dolazi iz vodotoka Breznica-Kaznica-Jošava (pritoka s obronka Dilja o.a.), što će se vjerojatno osjetiti na rijeci Bosut sljedećih par dana no bez nekih većih problema, procjenjuje Kuterovac.
Upravo je u svibnju, na današnji dan, prije 9 godina, katastrofalna poplava pogodila područje Gunje. Maksimalni vodostaj Save u Županji toga je dana iznosio 1191 cm. Čitav taj kraj doslovno je nestao pod vodom, sjećamo se kataklizmičkih kadrova. Imamo li onda razloga za zabrinutost?
“Naravno da se svaki vodostaj nakon te 2014. i puknuća nasipa u Rajevom Selu i Račinovcima baš na današnji dan prije devet godina, prati s određenom dozom straha, ali prema informacijama koje imamo iz naših službi ne bi na našem branjenom području trebalo biti nekih velikih problema”, mišljenja je.
Vodostaj Bosuta u 10 sati iznosio je 155 cm s trendom rasta +1, a izvanredne mjere proglašavaju se dođe li do 200 cm. Maksimum od 267 cm zabilježen je 3. lipnja 2010.
“Bosut nam nije problem jer imamo tri regulacijska čvora kojima možemo kontrolirati, odnosno spuštati ili dizati vodostaj. Radi preljev Bazjaš, ustava Trbušanci i tzv. ratna brana. Sve je u funkciji i uopće nije problem prihvatiti tu vodu i dalje je usmjeriti u njegov donji dio toka”, kaže.
Primjetno je kako je zadnjih mjeseci vodostaj Bosuta viši nego inače, što uz manje neugodnih mirisa, drezge i ustajalosti čini dobro i navodnjavanju poljoprivrednih površina.
Naime, Kuterovac objašnjava, kako je učinjen hidrološki čvor na najbitnijem objektu preljeva Rokovci za Bosut u Vinkovcima. Ondje su građevinskim radovima prema projektu, uz valjanu građevinsku i uporabnu dozvolu, podigli njegovu razinu za 40 centimetara koliko je primjetno viši i vodostaj u gradu.
“To je mjera koja je napravljena zbog navodnjavanja jer u ovo proljetno vrijeme kada ima vode, treba tu vodu zadržati ususret ljetnom sušnom periodu”, pojašnjava.
Nekoliko je sustava navodnjavanja na Bosutu, dodaje – Sopot sa 700 hektara, Blata Cerna 550 ha, privlački sustav navodnjavanja Ervenica, a s ciljem zadržavanja vode kada je ima. Upravo zbog tih mjera, vodostaj Bosuta u Vinkovcima trenutno je visok.
Zaključno, situacija se prati u Centru obrane od poplava Hrvatskih voda, vrhunac vodnog vala kod nas se očekuje u petak, no ovisno o količini padalina u uzvodnom dijelu, može se produljiti na dane vikenda.
Ružnom scenariju trebala bi doskočiti ohrabrujuća prognoza vremena za vikend.
Već od petka stiže sunce s 21°C dok se u subotu i nedjelju živa na termometru penje, najavljeno je, do 26°C.