U organizaciji Uprave šuma Podružnica Vinkovci i Hrvatskog šumarskog društva Ogranak Vinkovci, danas je u parku ispred vinkovačke Uprave šuma obilježen Svjetski dan šuma, 21. ožujka.
I ove godine šumari su se odlučili Svjetski dan šuma obilježiti u društvu s najmlađima, istaknuo je Anto Glavaš, predsjednik HŠD Ogranak Vinkovci.
„Naše promišljanje kada je riječ o Svjetskom danu šuma je uključiti što veći broj vrtićke i školske djece kako bi im od najranije dobi usadili ljubav prema šumi, približili im zašto je šuma važna i upoznali ih s onim što šumari u Hrvatskim šumama rade kako šume sačuvali za njih, za budućnost”, kazao je Anto Glavaš.
Uz ekološki aspekt važnost šuma je i u ekonomskim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, a kako bi se to naglasilo Opća skupština Ujedinjenih naroda 2012. godine proglasila je 21. ožujka Svjetskim danom šuma u nastojanju podizanja svijesti o važnosti svih vrsta šuma.
Ponešto o šumama i koliko su one važne već znaju i najmlađi. Pokazali su to danas učenici 1. a razreda Osnovne škole Josipa Kozarca, koji su u društvu šumara svoje znanje još malo proširili, a onda svoje impresije o šumi pretočili u crteže. Bilo je to lijepo i korisno druženje.
„Šume su važne nama i životinjama. U šumi žive medvjed, vuk, lisica, zec. Ja sam bio u šumi i vidio sam vjevericu. Penjala se po drveću i to je bilo super i danas ću nacrtati vjevericu”, kazao je Andro Bebek.
„Došli smo ovdje zato što je prvi dan proljeća i Dan šuma. Išao sam u šumu i tamo mi je bilo lijepo, bilo je drveća i svašta zanimljivo. Nacrtat ću šumu i vjevericu, možda i zeca, možda lisicu, vidjet ću”, rekao je Adam Andabak.
„Došli smo ovdje zato što je danas Svjetski dan šuma. U šumi žive različite životinje i šuma je važna zbog nas i zbog našeg kisika i za naša pluća. Bila sam jednom u šumi i svidjelo mi se”, kazala je Sofija Barbarić.
Recimo i to kako se ukupna površina šuma i šumskih zemljišta u Hrvatskoj rasprostire na 2.759.039 hektara. Od toga je 2.097.318 hektara u vlasništvu države, a najvećim dijelom tih šuma gospodare Hrvatske šume. Vinkovačka podružnica gospodari šumskim bogatstvom koje se prostire na površini od 73.048 hektara, najvećim dijelom u Vukovarsko-srijemskoj, a manjim u Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Na njezinom je području glasoviti Spačvanski bazen, najveći cjeloviti kompleks nizinskih šuma hrasta lužnjaka u Hrvatskoj i u Europi.
Šumama koje su im povjerene, kako uvijek ističu u Hrvatskim šumama, upravlja se načelom potrajnog gospodarenja kojim se održavaju gospodarske, ekološke i socijalne funkcije šume. Nažalost, postoji i ono na što šumari ne mogu utjecati. Najnoviji primjer svakako je prošlogodišnja prirodna katastrofa, olujno nevrijeme koje je prouzročilo enormne štete, a najveću upravo na području UŠP Vinkovci.
„Mi smo se već susretali s vjetrolomima, ali kao što je to bilo prošle godine to je još nezabilježeno u Hrvatskoj, a posebno u ovim našim dijelovima. Stradale su najvrijednije sastojine hrasta lužnjaka i to na području šumarija Otok i Vinkovci te jedan dio šumarija Lipovac, Vrbanja i Županja. To je jedna kataklizma koja nam se dogodila, a sada je zadaća šumara što prije obnoviti šumu”, istaknuo je Anto Glavaš.