Gotovo da smo već i navikli na puste slavonske kolodvore na kojima se najčešće nađu oni koji odlaze iz zemlje. Putnika je sve manje, uvjeti za opstanak sve teži, a situaciju je dodatno otežala i pandemija koronavirusa zbog koje vlakovi i autobusi nisu vozili neko vrijeme. Od ponedjeljka se prijevoz polako počeo normalizirati, a putnici su se vratili i u Poletove autobuse koji nisu vozili od 16. veljače.
„Kada je ukinuta zabrana prometa kretanja uveli smo dva autobusa za promet unutar županije kako bi oni koji nemaju automobil mogli otići liječniku ili obaviti druge poslove. Uveli smo i četiri linije za grad kako bismo omogućili prijevoz građanima iz udaljenih dijelova. Sada smo ponovno pokrenuli županijske linije, a vozni red napravljen je kao za učenike, ujutro polazak i popodne povratak ili polazak oko podne i povratak navečer“, rekao je Mijat Kurtušić, direktor Poleta.
Podsjetio je i na sedam novih autobusa za gradski prijevoz vrijedne 17 milijuna kuna. U promet su pušteni u veljači, no vozili su tek desetak dana.
„Osnovni cilj bio je podići kvalitetu javnog prijevoza. Na to nas je potaknula starost autobusa, velika potrošnja i emisija CO2 plinova, onemogućen ili otežan prijevoz starijih osoba i invalida. Sada imamo moderne, ekonomične, ekološke autobuse prilagođene svim potrebama, jer ovo je projekt koji zaslužuju naši građani“, pojasnio je Kurtušić te dodao kako im problem predstavlja manji broj putnika, osobito učenika. Mjesečna karta je 220 kuna, a Županija i mnogi gradovi i općine sufinanciraju učenički prijevoz. Polet je gradska tvrtka i nema pravo na mjere pomoći u obliku minimalne plaće. To je, prema njegovom mišljenju, nelogično jer se financiraju vlastitim prihodima kojih zadnja dva mjeseca nije bilo, ali je uredno plaćen PDV za 160 zaposlenika.
„Pisali smo Vladi o toj nepravdi, a razgovarat ćemo i sa županom kako bi Županija sufinancirala prijevoz na županijskim linijama jer će do jeseni biti malo putnika. Preživjeli smo rat, poplavu, migrante, pa ćemo valjda i koronavirus“, istaknuo je.