Menstrualno i hormonalno zdravlje žena tema je o kojoj se u našem društvu još uvijek nedovoljno priča. Nekako kao da je još uvijek obavijena stigmom i popraćena sramom. Na sreću, ima onih koji su sve glasniji u isticanju važnosti problema s kojima se bori sve više djevojaka i žena različitih dobi, a jedna od njih je i nutricionistica Adriana Ćurić Klipić, Vinkovčanka sa zagrebačkom adresom. Njezina misija je, napominje, svaku ženu opskrbiti znanstveno dokazanim, relevantnim informacijama i toplim pristupomako bi povratila hormonalno zdravlje te tijelo i um dovela u ravnotežu.
Da je itekako potrebno nešto mijenjati Adriana je postala svjesna kada se i sama susrela s brojnim poteškoćama u menstrualnom zdravlju i plodnosti.
„Mučio me malo drugačiji pubertet. Akne, pojačana dlakavost tijela, bolne i obilne menstruacije simptomi su koje sam tada smatrala normalnima i mislila da će proći sami od sebe. Trajalo je to nekoliko godina, dok na faksu nisam odlučila napraviti ginekološki pregled. Nakon nekoliko pretraga i ultrazvuka, ginekologinja je dala dijagnozu – policistični jajnici. U tom sam trenutku osjetila olakšanje jer sam dobila objašnjenje za sve što mi se događalo”, sjeća se naša sugovornica. Prema riječima ginekologinje, bilo je to stanje u kojemu je teže začeti, a joj je kao rješenje ponudila kontracepcijske pilule i dodala da će se pomoću njih sve očistiti.
Pilule je uzimala sedam godina, a onda, s punih 26, doživjela je potpuni disbalans.
„Akne, rozaceja, opadanje kose, izraženi probavni problemi, dijagnoza SIBO-a i IBS-a, vrtoglavice, manjak koncentracije, anksioznost te depresivne epizode. Doista sam na svojoj koži osjetila sve, imala sam osjećaj kao da me tijelo izdaje. Tu je započela moja potraga za rješenjima, ali i moj veći interes za menstrualno zdravlje”, priča nam hrabra Adriana. Akne i crvenilo, ističe, nijedna krema nije mogla smiriti, kosa je počela značajno ispadati, a sve što je pojela izazvalo je probavne smetnje. Plakala je svaki dan, sve što je radila dovodilo ju je do tjelesnog i emocionalnog raspada.
Uslijedili su tjedni i mjeseciktivnog istraživanja za rješavanje zdravstvenih problema. Krenula je u smjeru zdravog lifestyla i pravilne prehrane koji su već kroz fakultet zauzeli veliko mjesto u njezinom životu.
„U cijelom tom procesu odlučila sam upisati dodatnu edukaciju koja će mi pomoći da bolje razumijem menstrualni ciklus, hormonalno zdravlje te naučim kako holistički podržati tjelesne procese kako bi se organizam vratio u homeostazu. Na kraju sam upisala edukaciju na američkom Institutu za menstrualno zdravlje, za koji imam samo riječi hvale”, istaknula je Vinkovčanka i dodala kako je tad osjetila veliko olakšanje, s obzirom da je u tri godine promijenila puno liječnika, napravila bezbroj pretraga, pila različite lijekove i često bila gaslightana od strane liječnika da je većina stvari u njezinoj glavi. „Jedino što mi još nisu bili dali su antidepresivi”, napomenula je.
Nakon što je krenula na psihoterapije, uvela tjelesnu aktivnost, počela više boraviti u prirodi, aktivno slušala svoje tijelo po pitanju prehrane i obroka te uvela ciljanu suplementaciju, počela je doživljavati goleme pomake. Kroz šest mjeseci dobila je više energije, probava je počela normalno funkcionirati, akne i rozaceja su se povukle, a kosa je prestala drastično opadati.
Uz zdravije psihičko i fizičko stanje, rezultat Adrianine borbe je i brend De Lune. Nastao spontano, uz snažan poriv pomoći ženama sa sličnim problemima.
„Tijekom šetnje po nasipu promatrala sam mjesec. Iz dana u dan on je mijenjao oblik. Sjetila sam se da smo na edukaciji spominjali kako je žensko tijelo na nekoj nama nevidljivoj razini povezano mjesecom. Menstrualni ciklus traje prosječno 28 dana i tijekom tog vremena prođe kroz 4 faze koje se poklapaju s četiri mjesečeve mijene. Istina ili ne, ta simbolika je za mene bila predivna. Mjesec simbolizira cikličnost, nosi neku mističnost i snagu, baš kao svaka žena. I tako se rodio De Lune”, upoznaje nas sa svojim brendom.
De Lune je, kaže, mjesto gdje žena započinje svoje putovanje prema zdravijem i kvalitetnijem životu, ali je i sinonim za povratak sebi. Mjesto gdje žena uči istinski se brinuti o sebi, gdje ponovno otkriva svoju cikličnost, gdje hrani tu ženu u sebi. „A ja sam tu da joj pokažem kako”, dodala je Adriana.
Iako kroz svoj brend na Instagramu dijeli iskustva i savjete u nadi da će pomoći ženama koje se nađu u istoj ili sličnoj situaciji, teško je, kaže, izdvojiti što bi to bilo najvažnije u poboljšanju hormonalnog zdravlja. Svako tijelo je posebno i drugačije, pa fokus stavlja na holistički pristup zdravlju koji obuhvaća tijelo, um i duh.
Naglašava odvajanje barem pola sata u danu za sebe, boravak u prirodi, tjelesne aktivnosti koje vesele i opuštaju. Itekako je važno uvrstiti raznolike obroke, doručak bogat proteinima, složenim ugljikohidratima, vlaknima i esencijalnim mastima, ali i voditi računa o higijeni sna. Naime, tijekom sna odvija se detoksikacija organizma i resetira se imunološki sustav, a hormoni rade svoj fine tuning. Nekvalitetan san povezan je s disbalansom brojnih hormona.
„Ono što je najvažnije, treba slušati svoje tijelo. Jedino tako možemo saznati točno što tijelu treba da bismo bile pune energije, zračile svojim sjajem te koračale kroz svakodnevicu sretno i samopouzdano. “Listen to your body’s whispers so you don’t have to hear it screams”, poručuje mlada vinkovačka nutricionistica.