U subotu je kalendarski počela zima i njezini prvi dani svakako će biti pravi zimski, no pitanje koje nas već godina zanima je – Hoćemo li imati bijeli Božić? Iako snijeg zna stvarati brojne probleme, osobito u prometu, ugođaj božićnih blagdana nije potpun bez bijelog snježnog pokrivača.
Meteorolozi su uveli definiciju koja kaže da se bijelim Božićem smatra onaj na koji imamo barem jedan centimetar snijega na tlu. Snijeg može padati nekoliko dana ranije i zadržati se do Božića, pa će se takav zvati bijelim. No najljepša je situacija svakako ona u kojoj imamo snježni pokrivač na tlu, uz istovremeno padanje snijega. I upravo to bismo u nekim krajevima mogli imati ove godine.
Najveća mogućnost za bijeli Božić ove godine je u Lici, Gorskom kotaru i Posavini. Zatim ističe se i Slavonija, dok je u okolici Zagreba te na sjeveru ta vjerojatnost manja.
Prava zima koja bi nam donijela snijeg na najradosniji kršćanski blagdan počinje u utorak kada se predviđa pretežno oblačno i hladno vrijeme, uz sjeverni vjetar u unutrašnjosti. Snijeg će stvarati snježni pokrivač, a mogući su i mjestimični zapuhi. Obilniji snijeg očekuje se u Lici, Gorskom kotaru, Slavoniji i Baranji. U četvrtak će biti promjenjivo oblačno, uz još povremenog snijega.
“U Slavoniji bi već moglo biti snijega za Božić, tamo su šanse za sada velike. Snijeg bi se tamo mogao zadržati u obliku snježnog pokrivača. U južnijim krajevima neće biti snježnih oborina”, rekao je za Jutarnji list prognostičar DHMZ-a.
Evo što pokazuje trenutna prognoza za Vinkovce. Bit će kiše, ali i snijega.
Izidor Pelajić iz DHMZ-a koji dao je za Jutarnji list i detaljniju sniježnu prognozu.
Bijeli se Božić, objašnjava Pelajić, događa uglavnom u gorju, dok u nizinama nije čest. Dapače, sve je rjeđi, a zabilježen je, iako rijetko, i na obali.
Na Griču, u Zagrebu, gdje se snijeg opaža od 1894. samo je 28 puta promatrače ujutro na Božić dočekao kakav-takav snijeg na tlu. Nikad nakon 2007. Ako dopustimo da je i pojava pokoje pahulje u zraku dovoljna za ‘bijeli Božić‘, onda je takvih bilo 4 više, 31, od 129, (i opet ne nakon 2007. na Griču i u Maksimiru).
U svakom slučaju malo manje od 25%, ali u posljednjih 16 godina nikad! DHMZ je prije nekoliko godina pripremio analizu snježnog pokrivača debljeg od 1 centimetar na 11 glavnih meteoroloških postaja sa 60-godišnjim nizom, u razdoblju od 1961. do 2020. Očekivano najviše ‘bijelih Božića‘ bilo je na Zavižanu (56, više od 90%), pa na Pargu iznad Čabra, te u Gospiću i Ogulinu, gdje se skoro svake druge godine može nadati božićnom snježnom pokrivaču (50%). Za postaje u nizinama: Zagreb, Karlovac, Sisak, Varaždin i Osijek učestalost je bila između 17% i 32% ili jednostavnije oko već spomenutih 25%, rekao je Pelajić.
A prema procjeni meteorologa, ove su godine šanse za bijeli Božić dobre.
U dijelu kopnene Hrvatske moguć je bijeli ugođaj za Božić, u većini gorja siguran. Ove godine božićno vrijeme bit će jedno od hladnijih u zadnjih 10-ak godina. Uzmemo li u obzir cijeli mjesec prosinac on će ove 2024. u većini Hrvatske vjerojatno biti s prosječnom temperaturom ili malo višom.