Posljednje nedjelje mjeseca listopada prelazimo na zimsko računanje vremena, što znači da se kazaljke na satu pomiču za jedan sat unatrag. Dan/noć će toga dana trajati jedan sat dulje te ćemo moći, barem u nedjelju, dulje spavati.
Zimsko računanje vremena, prema Uredbi Vlade Republike Hrvatske, u 2024. godini počinje 27. listopada u 03:00, tako da se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u 03:00 računa kao 02:00. To znači da kazaljke na satu treba pomaknuti s tri na dva sata. Na većini digitalnih uređaja koji su satelitski i lokacijski povezani s internetom, poput mobitela, osobnih računala ili pametnih satova, sat će se pomaknuti sam od sebe, no na mnogim uređajima, poput električnih ili stolnih satova, električnih kućnih uređaja ili satova u nekim automobilima, to će biti potrebno učiniti ručno.
“Pomicanjem sata” u zimskim vremenima ostajemo najbliže prirodnom svjetlu te je sunce u podne barem približno direktno iznad na nebu. Više dnevnog svjetla jedan je od glavnih razloga za pomicanje sata i prelazak na zimsko računanje vremena, što podrazumijeva i uštedu energije te dobrobit sunčeve svjetlosti na ljudski organizam. Zimsko računanje vremena, prema istoj Uredbi Vlade RH traje do 30. ožujka 2025. godine, kada će u 02:00 biti potrebno pomicanje za jedan sat unaprijed te će se vrijeme u 02:00 od te noći računati kao 03:00.
Podsjetit ćemo kako je u ožujku 2019. većina u Europskom parlamentu izglasala ukidanje sezonskog pomicanja sata nakon što je 84% sudionika ankete izrazilo podršku toj ideji. No, u anketi je sudjelovalo samo 4,6 milijuna ljudi, što je otprilike 1% europske populacije, od kojih su dvije trećine bili Nijemci. Sljedeći korak trebao je biti da svaka članica EU odluči hoće li zadržati ljetno računanje vremena (CEST) ili se vratiti na standardno (CET). Međutim, postojala je zabrinutost da bi takva odluka mogla dovesti do različitih vremenskih zona diljem Europe, stvarajući potencijalno ‘šarenilo’ vremenskih zona.
Promjena na ljetno računanje vremena trebala je posljednji put biti primijenjena u ožujku 2021., ali se pitanje od tada nije ponovno razmatralo, jer čini se da među članicama nema značajnog interesa za rješavanje ovog pitanja.