Do prije godine dana, bio je zdrav k’o dren. Ljudi bi rekli, mogao je konju rep iščupati. Otac, suprug, zaposlen u INA logistici u Operativnoj izvrsnosti na projektima digitalizacije i aktivan član privlačke udruge Konopaš, i svoj je omiljeni hobi naprasno prekinuo. Jer život je rekao “resetiranje” uslijed ozbiljne dijagnoze, sarkoma. 38-godišnji Tomislav Miličević, za prijatelje Mili, nazvao ga je jednostavno “nepoznatim sustanarom koji mu je priuštio vrlo zanimljivo iskustvo u nekoliko faza”.
“Prva je bila preispitivanje. Zašto ja, zašto sad i kako dalje? Druga je prihvaćanje dijagnoze, jer kao na sve izazove u životu na ovo gledam kao na još jednu stepenicu koju moram preskočiti. S druge strane ako je moralo nekog, bolje mene nego na ženu i djecu jer ipak posjedujem jednu određenu vrstu skromne bahatosti i mogu reći, jači sam od njega. Treća je kada uđete u fazu liječenja, radi se o svojevrsnom „rollercoasteru“ osjećaja, bolova i borbe prvenstveno sa samim sobom kao i s kemoterapijom”, opisuje slikovito suživot s podstanarom.
Sarkomi su vrste zloćudnih tumora koji nastaju iz stanica koštanog, hrskavičnog, masnog, mišićnog i vezivnog tkiva, tkiva oko zglobova, žila i živaca. Vrlo su rijetki. Javljaju se kod otprilike 6 od 100 000 osoba u EU godišnje. Čine samo 1 % svih zloćudnih tumora kod odraslih, ali čak 15-20 % kod djece. Postoji oko 80 različitih tipova sarkoma. U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 250 novih slučajeva različitih vrsta sarkoma. Najčešći je prvi simptom bolnost, a sumnju pobuđuje postupni osjećaj sve težeg disanja, bolovi u trbuhu, krvarenje…
“Neću uljepšavati, nije zabavno. Prošao sam operaciju gdje mi je uklonjen bubreg jer se momak odlučio nastaniti na bubregu. Što se tiče kemoterapije, imam dva ciklusa, prvi je dugački gdje provodim cca. 10 sati dnevno spojen na “božićno drvce” lijekova od ponedjeljka do petka, dok je drugi ciklus kraći i traje samo dva dana, ali udara dvostruko jače od onog od 5 dana zasad sam ih naredao devet, deseti je krenuo jučer”, javio nam se telefonom ovaj istinski borac koji je svoje iskustvo odlučio podijeliti s javnošću kako bi nas uputio u sve što prolaze oboljeli, njihove obitelji, ali i koliko je važna podrška okoline, liječnika i ostalih medicinskih djelatnika koji ih prate prvenstveno ljudskošću na putu željenog izlječenja.
“Ono što je ljudima čudno zapravo bi trebalo biti normalno. Brzo nažalost oboljeli padnu jer nedostaje pravih informacija. Umjesto razgovora sa stručnjakom čitaju na internetu gdje u prve dvije linije teksta visimo grobaru s lopate. Nije sve tako crno. Zato sam i pristao podijeliti osobno iskustvo. Kako sam rekao supruzi, iz svoje kože ne mogu, ili cu pobijediti i djeci ostaviti dobar primjer kako treba ići kroz život”, odlučan je Mili upućujući na pravi izvor informacija.
U KBC Osijek godišnje bilježe oko 20 novih slučajeva svih sarkoma kod odraslih. Otkrije li se u ranoj fazi, u većini slučajeva je izlječiv, pojašnjava struka.
“Jači od sarkoma – svaka podrška čini razliku”, naziv je kampanje kojom danas počinje obilježavanje Mjeseca borbe protiv sarkoma. Simbolično u osječkom Kafiću uzdravlje uz kavu i limunadu od 18 do 20 sati obilježit će ga Hrvatsko društvo za internističku onkologiju Hrvatskog liječničkog zbora u društvu oboljelih i članova njihovih obitelji uz poruku: Niste sami!
“Ono što je izuzetno pozitivno iskustvo su medicinski djelatnici s kojima sam imao dodira tijekom liječenja, od ekipe iz KBC Sestre Milosrdnice u Zagrebu te izv. prof. prim. dr. sc. Igora Tomaškovića, našeg Vinkovčanina i njegove ekipe koji su me operirali, izvadili mi bubreg i odstranili nepozvanog gosta, do KBC Osijek gdje se aktivno liječim na onkologiji pod budnim okom doktorice Tatjane Ladenhauser i odlične ekipe na onkologiji. Moram priznati da je njihov pristup i komunikacija uvelike olakšala cijeli proces. S osmijehom idem primiti svoje kemoterapije jer znam da će me osmijeh dočekati i tamo. Bitno je navesti da i mi kao pacijenti nosimo veliki dio “kolača” te se treba naoružati strpljenjem i razumijevanjem”, spoznao je važnost prihvaćanja bolesti i svjestan koliko je u tako neočekivanim situacijama važna psiha.
Otvoren pristup i komunikacija put su do informacija, dodaje, a dobro društvo dovoljan okidač da mu uljepša dan. Njegova je dijagnoza mobilizirala pravu malu vojsku prijatelja, kumova, obitelji, susjeda i kolega s posla s kojima je bilo lako broditi po olujama, kaže ovaj duhoviti i djetinje otvoreni, ali vrlo realan pozitivac.
“Jako puno znači kada imate pomoć gdje god je potrebna, ponekad sam je morao i odbijati objašnjavajući ljudima da je sve pokriveno i da se ne brinu”, reći će. Nadređenima s posla “skida kapu” jer njihov angažman olakšao je teške dane i potvrdio da imenica “čovjek” egzistira i u poslovnom okruženju. Omiljeni je hobi i ljubav prema starim sportovima zbog dijagnoze privremeno morao napustiti pa Konopašima trenutačno služi kao “mali od marketinga i vodonoša”, našalio se duhom bogat čovjek koji će vjerujemo pobijediti ovu napast.
“Sarkom, rak, prehlada ili bilo što drugo – stanite uz svoje bližnje i ponudite pomoć. Makar to bila čašica razgovora. Zbog predivnih medicinskih djelatnika, obitelji, kumova, poslovnih kolega, prijatelja, susjeda i poznanika ovaj cijeli proces uklanjanja nepozvanog gosta će proći lakše, ali i zahvaljujući pozitivnom pristupu oboljelog, volim se našaliti – nemam ja sarkom, već on ima mene što je čisti vinkovački prkos jer ipak, NEMA PREDAJE, dan po dan korak po korak do pobjede!”, poručuje Tomislav Miličević Mili koji će, sigurni smo u srpnju nositi žuto. I osječki pješački most svijetlit će večeras žuto, obojen simbolično u znak podrške oboljelima od sarkoma, kao i žuta trakica jer suncokret je njihov cvijet.