Da su voćari nezadovoljnji otkupnom cijenom, a vremenske (ne)prilike sve više utječu na smanjenje uroda potvrđuje i Miroslav Kolić, uspješni 38-godišnji voćar iz Jarmine, koji se bavi isključivo proizvodnjom više sorti jabuka i 90 posto voćnjaka ili 60 hektara natkriva protugradnom mrežom te navodnjava, nije prevelik optimist kada je riječ o hrvatskom voćarstvu.
Ova je voćarska godina bila nepovoljna jer su voćke stradale od tuče, poslije od mraza pa su na sve to došle tropske temperature, ponegdje i olujni vjetar, što je pospješilo nastanak i širenje bolesti. Otkupne cijene su takve, drži Kolić, da ne stimuliraju mlade ljude ući u voćarsku proizvodnju pa država mora nešto poduzeti jer, prema sadašnjem stanju, budućnost hrvatskog voćarstva nije obećavajuća.
„Nismo zadovoljni otkupnom cijenom jabuke od 60 centi po kilogramu, a uz razne odbitke to bude i manje, primjerice, sorta gala se otkupljuje po 45 centi, a ostale 50 centi za kilogram. Iz godine u godinu sve nam je teže i teže, osjećamo posljedice ovih globalnih vremenskih promjena i pogađa nas sve od suše do mraza. Klima postaje sve veći problem voćara, ne samo ovdje na istoku Hrvatske i sve je teže proizvesti jabuku prve klase. U vinogradima se mora primjenjivati suvremena tehnologija da bi prinos bio dobar pa gotovo cijeli voćnjak imam pod zaštitnom protugradnom mrežom i navodnjavanjem, ali to nije jamstvo i većeg uroda. Ranije je bilo, čini mi se, manje primjene tehnologije, ali su urodi bili veći”, primjećuje voćar, inače sa svojih 10-tak kolega iz vinkovačkog kraja, inicijator izgradnje hladnjače kod vinkovačke zapadne obilaznice koja bi im omogućila skladištenje uroda i neovisnost od ucjenjivačkih cijena otkupljivača na što su prisiljeni pristati jer, na tragu one bolje dobiti bilo što samo da ne propadne.
Kada krajem sljedeće godine hladnjača proradi, voćari će mirno čekati najpovoljniju cijenu.
“Početak gradnje planiramo u rujnu sljedeće godine i završetak radova do kraja godine jer to ide razmjerno brzo, budući da je, praktički riječ o velikoj hali površine 1,1 hektar koja će imati kapacitet od 10 000 tona voća” pojašnjava Kolić i podsjeća kako 10 uzgajivača jabuka iz Jarmine, Vođinaca i Vukovara zajedno pod voćem imaju 200 hektara.
Trenutačno su najveći bazen proizvodnje jabuka u Hrvatskoj i budući centar proizvodnje. Kolić će osobno založiti za kredit svoju imovinu, a bit će na usluzi svim kolegama voćarima bez obzira odakle su.