Možemo li proći živi kroz prirodne katastrofe, provjerili smo večeras na punktovima izazova u prizemlju vinkovačke gimnazije povodom obilježavanja 1. Noći geografije u organizaciji Geografskog društva Vukovarsko-srijemske županije.
„Noć geografije je za nas posebno važna s ciljem barem jednom godišnje istaknuti važnost geografije i geografa, dati široj javnosti priliku upoznati se s geografskim pojmovima i studijama, učiniti geografska istraživanja dostupnijima jer kao interdisciplinarna znanost veže i prirodu i društvo, međusobni odnos, utjecaj čovjeka na prirodu, ali i prirode na ljude”, istaknuo je ovim povodom predsjednik Društva Stjepan Radić, profesor geografije na Ekonomskoj i trgovačkoj školi Ivana Domca u Vinkovcima.
U svijetu se obilježava 6. godinu za redom, istovremeno u 30 zemalja s čak 200 događaja, a od večeras, pridružila se i Vukovarsko-srijemska županija.
“Svaki punkt – od potresa, vulkana do poplave nudi, onima koji žele više, kviz provjere znanja na zadanu temu od toga kako se zaštititi, što očekivati, koje su posljedice, kako graditi čvrste temelje objekta uz prevenciju štete, kako se zaštiti od padinskih procesa što i sami možemo s pravilnim gospodarenjem okolišom i sl.”, pojašnjava organizator.
Jesu li prirodne katastrofe opasnosti ili nepogode, kako ih preživjeti, što očekivati od neočekivanog jer smo njihovi aktivni svjedoci?!
Odgovor je tako stigao iz prve ruke o potresima, vulkanima, poplavama, tornadu, padinskim procesima, odronima, prirodnim fenomenima tropa (El Nino), ali i kako se ponašati u potencijalno opasnoj situaciji. A saznao ga je i zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić koji je pozdravio kreativnost u učenju.
“Ostati smiren, slušati upute struke u slučaju potresa, poplava, pomoći, komunicirati sa stožerima civilne zaštite, gradskim društvima crvenog križa, ali pribranost je najvažnija”, poručuje struka.
Priprema i staloženost čuvaju glavu i spašavaju živote i zato je dobro imati Noć geografije.
“Čak 11 profesora geografije iz Vinkovaca, Vukovara i Županje uključilo se u ovaj događaj sa svojim učenicima kako bi široj javnosti pojasnili ono što nas svakodnevno okružuje, a često si sami ne znamo objasniti nego uzimamo zdravo za gotovo. Geografija je svuda oko nas i daje nam odgovore”, kaže predsjednik županijskog Geografskog društva.
Posjetitelji su uživali i u izložbenom postavu učenika županjske gimnazije vezanom uz agresiju na Ukrajinu te kratko predavanje ispred gimnazije o zviježđu Orion, pretkazanoj antičkoj katastrofi koja se nije dogodila, pojasnio je prof. Radić.