U 2022. godini obilježene su dvije važne obljetnice: 260 godina od prvotiska “Satira iliti divjega čovika” i 290 godina od rođenja Matije Antuna Relkovića. Tim povodom dr. sc. Anica Bilić, znanstvena savjetnica u trajnom zvanju, priredila je nekoliko predavanja te ih objedinila u knjizi “Satyrus redivivus”, koja je večeras predstavljena javnosti na promociji u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci.
Skup je pozdravila ravnateljica Knjižnice Vedrana Lugić, a o knjizi su govorili urednik i predsjednik Povijesnog i športskog društva “Hrvatski sokol” Vinkovci, izdavača knjige, Tihomir Marojević, recenzenti izv.prof. dr.sc. Marica Liović i doc.dr.sc. Hrvoje Mesić i autorica.
“Željela sam te 2022. godine skrenuti pozornost naše kulturne javnosti na važnost i značenje Matije Antuna Relkovića, a ujedno i njegove knjižice koja je bila nevelikoga opsega, tiskana 1762. godine, anonimno, bez oznake izdavača sa svega 82. stranice, ali u vrlo velikoj nakladi od 1500 primjeraka. Ta je knjižica u 18. stoljeću izazvala cijelu književnu i kulturnu revoluciju u Slavoniji“, rekla nam je uoči promocije dr.sc. Anica Bilić.
“Htjela sam da osvijestimo koje su to naše vrijednosti, ne samo vinkovačke nego i slavonske i hrvatske, kojima mi, u kontekstu rastućega kulturnoga i književnoga turizma, možemo privući različite goste. Ta je knjižica neiscrpno vrelo o životu graničara u Slavoniji 18. stoljeća i do dana današnjega to djelo koriste različite struke u različitim znanstvenim područjima jer se upravo referira na konkretan život 18. stoljeća. Nebrojena su ponovljena izdanja u tiskanom, a sada već i u elektroničkom obliku i opsežna su znanstvena istraživanja. Znači bogata je povijest recepcije, a ja bih ovim predavanjima i ovom knjigom skrenula pozornost na produktivno kreativnu recepciju“, istaknula je autorica.
Ona je vidljiva, kazala je, u skulpturi M. A. Relkovića koja je rad Vanje Radauša, a svojevremeno je bila smještena ispred Gradskog muzeja odnosno zgrade u kojoj se nekada nalazilo sjedište Brodske pukovnije. Još jedna značajna skulptura rad je Dejana Durakovića, a nalazi se u foajeu vinkovačke Gimnazije te je stavljena i na naslovnicu knjige. Također, tu je i slika Slavka Tomerlina “Reljković tumači seljacima Satir” naslikana 1914. godine.
“Slika se nalazi u zgradi Uprave šuma Vinkovci nekadašnjoj Brodskoj imovnoj općini i nekako je skrivena od očiju javnosti, a zaista je monumentalna i treba skrenuti pozornost i na Slavka Tomerlina i na ovu sliku, a dakako i na uprizorenje Relkovića koji tumači seljacima Satir odnosno želi da Slavonci postanu Europljani“, istaknula je dr. sc. Bilić.
Između ostaloga, autorica napominje kako se kao sadržaj kulturnog i književnog turizma Vinkovaca ne može ponuditi i Relkovićeva kuća jer je srušena. Pri tome ističe kako je kroz istraživanja došla do spoznaje da to nije bila kuća u Reljkovićevoj ulici, kako se smatralo, a koja je također srušena, nego kuća u Zvonimirovoj ulici na broju 15 ili 17. Međutim, može se ponuditi i nadgrobni spomenik na današnjem gradskom groblju na koje su Relkovićevi posmrtni ostaci s groblja uz crkvu sv. Ilije na Meraji preneseni 1846. godine, a spomenik je postavljen 1880. godine.
“O svemu tome ja pišem u ovoj knjizi i želim da naši građani utvrde kulturne sadržaje u zajedničkoj memoriji i da ih mogu prezentirati kao kulturne vrijednosti i prenositi horizontalno na posjetitelje Vinkovaca, a isto tako i vertikalno na buduće naraštaje kako bi im osigurali budućnost“, zaključila je dr.sc. Anica Bilić.