S odjela za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu Opće županijske bolnice Vinkovci stižu dobre vijesti. Velik projekt na kojemu se radi godinama donio je i prve rezultate pa je nedavno otvorena ambulanta za neurofeedback dobila i novi uređaj koji će pomoći neurorizičnoj djeci.
Jedna od njih je i dvogodišnja Rita koja boluje od Downovog sindroma. Danas smo ju zatekli u prostoru ambulante, spojenu na novi uređaj kako, držeći mamu za ruku, mirno čeka da prođe još jedna terapija. Kako nam je rekla njezina majka Nikolina Vukoja, ovo im je treći po redu feedback, a do konačnih rezultata čeka ih još dug put.
„Ovo nam je prvi ciklus i tek treći trening. Imamo ih ukupno 20 i ovdje ćemo dolaziti dva do tri puta tjedno, a rezultati bi se trebali pokazati za otprilike dva mjeseca”, istaknula je Ritina mama.
Uređaj je kupio Grad Vinkovci, a radi se o kompjuteriziranoj i personaliziranoj tehnici, potpuno bezbolnoj i bez kontraindikacija. Daje jako dobre rezultate i znatno doprinosi medicinskoj rehabilitaciji djece s neurorazvojnim oštećenjima i odstupanjima.
Primarijus Željka Kolak, dr. med., spec. fizikalne medicine i rehabilitacije i voditeljica Odjela za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, napominje kako je ovaj uređaj od izuzetne važnosti budući da potiče govor kod djece, smanjuje agresiju, poboljšava san i pomaže u lakšem ispoljavanju emocija. „Nastojimo krenuti s vrlo ranom i ranom medicinskom rehabilitacijom jer one daju najbolje rezultate. Već od rodilišta pratimo neurorizično dijete, uključujemo ga u sve naše programe i sretni smo kad to dijete odraste i ima minimalno ili uopće nema ikakva odstupanja”, kaže doktorica Kolak.
Ističe kako vinkovačka ambulanta za dječju rehabilitaciju djeluje već 15 godina, s time što kontinuirano šire plan i program, a sve to nastoje zaokružiti i jednim centrom.
„Centar bi bio za Vukovarsko-srijemsku županiju, ali i okolne županije jer se jako malo kolega bavi medicinskom rehabilitacijom djece, a nažalost djece s neurorazvojnim odstupanjem danas je sve više”, pojasnila je.
Sretan i zadovoljan što je oživljena već dugo sanjana ideja je i ravnatelj bolnice Krunoslav Šporčić. Kaže kako će svojim djelovanjem ambulanta poboljšati i osigurati kvalitetan iskorak u liječenju naše djece, a uz pomoć edukacija osoblja Odjela za fizikalnu medicinu, slaže se mozaik u sveobuhvatnom pristupu djeci s neurorizičnim potrebama.
„Uz ovu ambulantu razvijamo i dječju psihijatrijsku ambulantu, zaposlili smo dječje psihologe, završili smo određene edukacije u brojnim segmentima za rad s djecom, posebno na odjelu za fizikalnu medicinu – gradimo sveobuhvatni multidisciplinirani pristup neurorizičnoj djeci i djeci s posebnom potrebama gdje bi onda pružili uslugu kakve nema u našoj županiji, ali i cijeloj Slavoniji”, poručio je Šporčić.