Danijela, Sara, Petar, Laura i Lorena, učenici Srednje strukovne škole, danas su se po prvi puta upoznali sa svakodnevnim problemima slijepih koji su gotovo nezamislivi onima koji vide. Posjetili su Udrugu slijepih Vukovarsko-srijemske županije i s njezinim članovima obilježili blagdan svete Lucije, zaštitnice slijepih.
Danom otvorenih vrata Udruga slijepih naše županije već tradicionalno 13. prosinca obilježava dan svoje zaštitnice, svete Lucije. U gostima su im danas bili učenici Srednje strukovne škole Vinkovci i Osnovne škole Dragutina Tadijanovića iz Vukovara kojima su pokazali pomagala s kojima se najčešće služe slijepe osobe, radove s njihovih radionica, ali i ono najvažnije – kako pravilno pristupiti slijepoj osobi.
„Dan svete Lucije već pretvaramo u tradiciju. Inače provodimo projekt s Udrugom slijepih pod nazivom „Možemo mi kao i vi” u sklopu kojega organiziramo brojne radionice, a na ovaj dan redovno dolazimo u prostore udruge kako bi učenike senzibilizirali s malo drugačijim osobama koje žive u našoj blizini”, istaknula je Ankica Živić, nastavnica strukovnih predmeta u Srednjoj strukovnoj školi.
Sa slijepim i slabovidnim osobama danas su se družili učenici 1. razreda, zanimanja kuhar. Na njihovom pragu pojavili su se s toplim pogačicama, kiflicama i lepinjicama koje su sami spravili posebno za ovu priliku.
Prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo registrirane su 27.092 osobe s oštećenjem vida, što čini 5,3 posto ukupnog broja osoba s invaliditetom. U Udruzi slijepih VSŽ trenutno je oko 200 članova, no aktivno ih je tek dvadesetak.
Međutim, istaknuo je predsjednik udruge Ivan Ćavar, većina članova su osobe starije životne dobi koje nisu baš pokretne, a s aktivnim članovima provode brojne radionice koje financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Problema s kojima se susreću ima puno, ali jedan ih posebno boli.
„Smeta nas što i dalje nije riješen inkluzivni dodatak za slijepe osobe, odnosno za osobe s invaliditetom. Nadamo se kako ćemo uskoro dobiti to pravo, ali skeptični smo jer 30 godina nam se obećava, no to i dalje ostaje jedan od većih problema slijepih osoba u cijeloj Hrvatskoj”, pojasnio je Ćavar. Riječ je, naime, o dodatku u svrhu zadovoljavanja svih potreba osoba s invaliditetom nastalih uslijed uvećanih troškova izazvanih invaliditetom.