Vinkovčani su danas dobili rijetku priliku za susret s plesnom predstavom i uživanje u suvremenom plesu. Riječ je o gostovanju Masa dance company iz Zagreba s predstavom suvremenog plesa “Olimpijada duše” odigranoj na daskama Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci.
Masa dance company umjetnička je organizacija koja se bavi produkcijom i edukacijom u plesnoj umjetnosti. Osnivači su Alexandra Madsen i Ognjen Vučinić, afirmirani, višestruko nagrađivani plesni umjetnici. U Vinkovce su došli prvi put zahvaljujući Kulturnom centru Vinkovci.
“Kolega Ognjen i ja imamo jednu dugačku povijest, još od malih nogu jer smo kolege i plesni partneri negdje od pete godine. Kasnije smo plesali u Zagrebačkom plesnom ansamblu, a istovremeno, negdje 2008. godine odlučili smo osnovati Masa dance company kao jednu platformu za vlastita autorska istraživanja, vlastite autorske predstave kako u našem izvođenju tako i u suradnji s drugim umjetnicima plesačima i dugim suradnicima. Danas iza sebe imamo niz predstava, među kojima i više nagrađivanih, i aktivno sudjelujemo na hrvatskoj sceni suvremenoga plesa. Također, Masa dance company radi i u edukativnom programu i imamo platformu za edukaciju od profesionalnih plesača do amatera. Tako da svojim djelovanjem pokušavamo zauzeti neki širi spektar u kazališnoj i plesnoj umjetnosti u Hrvatskoj i inozemstvu”, istaknula je Alexandra Madsen, koreografkinja, plesačica i plesna pedagoginja, umjetnička ravnateljica Masa dance company.
Za predstavu “Olimpijada duše”, za koju potpisuje koreografiju i dramaturgiju, Madsen kaže kako inspiracija dolazi od mladih izvođača s kojima se susrela kao predavač na Plesnom odjelu Umjetničke škole Franje Lučića u Velikoj Gorici. “Oni su me inspirirali za ovu predstavu i izvođački ansambl “Olimpijade duše” je jedna mlada ekipa novih snaga hrvatskoga plesa, vrlo energičnih, perspektivnih i talentiranih”, rekla je Madsen.
A tu ekipu sukreatora i izvođača čine: Ines Borić, Lucija Dražetić, Roko Farkaš, Lara Frgačić, Iva Hlapčić, Ana Kljujev, Hana Kršek i Mislav Šimić. Oni na scenu iznose predstavu kojoj su početna inspiracija sportske igre i natjecanja.
“Ova Olimpijada, međutim, kao što sam naslov i insinuira, odlazi u neki drugi aspekt čovjeka, a to je da se to natjecanje, ta strast i žar za odlaskom u natjecanje s drugima zapravo transformira u natjecanje sa samim sobom”, pojasnila je.
Igre koje su danas prikazane imale su složenu strukturu koju čine kooperativnost, ali i natjecateljski element. Taj mehanizam pretvara konkurenciju u suradnju. Ovo izvedbeno natjecanje pokreće se iz složenosti takvog mehanizma koji nastoji transformirati strast natjecanja protiv drugog u strast natjecanja s drugim, ali i samim sobom. Sudari i ispreplitanje različitih situacijskih prostora izmještenih iz konteksta naglašavaju pravila igre i estetizaciju same kretnje. Razbijanjem takve cjelovitosti, discipline i prostora koji mu pripada, otvara se pitanje motivacijskog smisla o nastavljanju igre kao takve – stoji u najavi predstave uz zaključak: “Ove igre nemaju pobjednika, nemaju cilj i ne teže natjecanju protiv drugog, već se okreću prema suradnji, ali i osobnom i individualnom. Ova igra teži iskustvima izvrsnosti kroz život u vremenu koje nema granica. Takva igra je beskonačna”.