„Moždani udar može se spriječiti, vodite brigu o svojem zdravlju!“, poručuju žene koje su preboljele moždani udar, zvijezde akcije Dan crvenih haljina. Među njima je i naša Ana Jurčević koja je svoju priču za novosti.hr ispričala prošle godine.
Ana-Maria, Željka, Katica, Ivana, Manuela i Karla spremno su se odazvale kako bi svojim pričama upozorile na posebnosti moždanog udara u žena, a svaka od njih se na svoj način nosila s teškom bolešću i njenim posljedicama.
Ove lavice, u dobi od 25 do 50 godina, svojim iskustvom ukazuju na nepobitnu činjenicu da se moždani udar može dogoditi svakome, bez obzira na životnu dob.
Sudjelovanjem u akciji Dan crvenih haljina poručuju svim ženama da brigom o sebi mogu utjecati na veliki dio čimbenika koji predstavljaju rizik za moždani udar.
Pravilnom prevencijom i promjenom načina života može se spriječiti čak 80% moždanih udara, a glavni rizici na koje možemo utjecati su krvni tlak, šećerna bolest, povišene masnoće, prekomjerna tjelesna težina, fizička neaktivnost te pušenje i alkohol.
Prvi petak u veljači uz hashtag #nosicrveno
Na društvenim mrežama akciju će obilježavati hashtag #nosicrveno koji poziva sve da 3. veljače odjenu nešto crveno i tako pruže podršku.
U organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora – Hrvatskog neurološkog društva i Hrvatskog društva za spolne razlike u neurološkim bolestima provodi se javnozdravstvena akcija Dan crvenih haljina u cilju podizanja svijesti o specifičnostima moždanog udara u žena.
„Mogućnosti liječenja moždanog udara su danas vrlo napredne i učinkovite no temelje se na ranom prepoznavanju znakova i pravovremenom dolasku u medicinsku ustanovu. Jedan od najvažnijih ciljeva naše akcije je edukacija o prepoznavanju znakova moždanog udara radi što bržeg i točnijeg obavještavanja službi hitne pomoći. U žena se, osim tipičnih znakova moždanog udara poput smetnji govora i slabosti jedne polovice tijela, češće može dogoditi i poremećaj svijesti, slabost obje strane tijela, zbunjenost… To su znakovi koji se rijetko viđaju u muškoj populaciji, a ključni su za rano prepoznavanje moždanog udara,“ kaže neurologinja prof. dr. sc. Zdravka Poljaković.
Diljem Hrvatske organizira se niz događanja zahvaljujući naporima mnogih zdravstvenih radnika koji u svojim sredinama volonterski pripremaju stručne skupove i edukativne akcije za građanstvo od preventivnih neuroloških pregleda, razgovora na temu, savjetovanja s liječnicima specijalistima te provjeriti vlastiti rizik za nastanak moždanog udara.
Detalji o akciji mogu se pratiti na stranicama Hrvatskog neurološkog društva https://neuro-hr.org/ i na Facebook stranici www.facebook.com/Dan-crvenih-haljina.