Od početka mjeseca u Hrvatskoj je provedeno 85 inspekcijskih nadzora na isto toliko prodajnih mjesta kod 33 različita trgovaca voćem i povrćem, a ukupno je pregledana 381 partija voća i povrća, nadzorima je utvrđeno da 25 partija jabuka i krumpira ne udovoljava propisanim tržišnim standardima. Od toga se kod 23 partije radilo o nenavođenju zemlje podrijetla na računima i pratećoj dokumentaciji, a preostala dva slučaja odnosila su se na nepropisno označavanje i neudovoljavanje minimalnim zahtjevima kvalitete. Slijedom toga, doneseno je pet usmenih rješenja o privremenoj mjeri zabrane raspolaganja proizvodom, a u ostalim su slučajevima, gdje nije bila navedena zemlja podrijetla i klasa proizvoda, trgovci proizvode sami povukli s tržišta. Zbog utvrđenih nepravilnosti poljoprivredni inspektori pokrenuli su i prekršajne postupke.
“Propisi se moraju poštovati, a ugrožavanje našeg poljoprivrednika ne smijemo i nećemo dopustiti”, kaže glavni državni inspektor Andrija Mikulić, koji je naglasio kako je ovaj slučaj ogledni primjer dobre suradnje građana koji su prijavili nepravilnosti i institucija.
Svakodnevno, dodaje, svjedoče sve većoj interakciji građana i Državnog inspektorata.
“Ovakva praksa je pogubna za domaće proizvođače, pogotovo nas manje. Dovoljno je što jabuke izvana uvezu u kolovozu pred našu berbu i tako nam sruše cijenu, a ova prodaja uvoznih pod domaće jabuke samo je dodatni pritisak na nas. Što tu poduzeti, teško je reći jer ogroman je posao iskontrolirati svaku trgovinu, voćarnu i trgovački lanac u zemlji. No, država bi mogla postupiti kao brojne strane zemlje i onemogućiti uvoz velikih količina stranog voća sve dok ne budu prodane domaće zalihe”, priča nam voćar Josip Pavličić koji u svom voćnjaku u Rokovcima ima posađenih 2.500 stabala raznih sorti jabuka.
Objašnjava i razliku između uvezenog i domaćeg voća istaknuvši kako je sama proizvodnja uglavnom svugdje ista ili slična. No, razlika je u svježini, recimo uvozne jabuke često tek nakon godinu dana dođu do kupaca, domaće idu direktno iz berbe u trgovine i puno su svježije, ali i zdravije. Naime, da bi se jabuka sačuvala na duži period mora se zaštititi odnosno tretirati raznim sredstvima. Inače, svaku sumnju na moguće kršenje propisa iz područja rada Državnog inspektorata građani mogu prijaviti ispunjavanjem elektroničkog obrasca “Podnošenje prijava”, slanjem prijave poštom na adresu Državni inspektorat, Šubićeva 29, 10000 Zagreb ili osobno u pisarnici Državnog inspektorata. Zanimalo nas je i mišljenje građana stoga smo, što misle o razlici domaćeg i uvoznog voća i kakvi su njihovi stavovi oko plaćanja proizvoda, Vinkovčane pitali u anketi.
Sanja Butigan, Vukovar:
Uvijek sam spremna skuplje platiti proizvod ako je domaći. Kada je riječ o voću, pogotovo jabukama, onda osim o kvaliteti i zdravlju moramo razmišljati i o domaćim proizvođačima kojima na ovaj način pružamo potporu.
Antun Sabljak, Vinkovci:
Naravno da bih izdvojio malo više novca za domaće proizvode koji su, siguran sam, puno zdraviji od uvoznih. Posebno pazim ima li voće i povrće oznaku eko proizvodnje i onda mi nije problem platiti više.
Petar Omrčanin, Vinkovci:
Zdravlje uvijek mora biti na prvom mjestu i ne smije imati cijenu, pogotovo kada je prehrana u pitanju. Jabuke i voće općenito uglavnom kupujem na tržnici kod domaćih proizvođača.