Od 18. veljače do 1. ožujka traje najveća tradicijska manifestacija u Županji.
Koncerti, glazbene radionice, izložbe, večeri tradicijskih vokalnih skupina, Sijelo pučkih pisaca, dvodnevni sajam Zlatne niti, program je 55. Šokačkog sijela, zbog pandemije nešto skromniji, no od dva najatraktivnija događaja, Pokladnog jahanja i Šokačkog cvita, nije se odustalo.
„Jedva čekam da poklade dođu!” – U skladu s ovogodišnjim motom manifestacije, sutra, 20. veljače više od osamdeset jahača iz čitavog Srijema i Slavonije u narodnim nošnjama jahat će središtem Županje. Zaustavit će se na pet mjesta na kojima će ih domaćini dočekati pjesmom, plesom i ukusnim šokačkim delicijama.
„Jahači su obučeni u tradicionalnu nošnju: špenzle, kožuh, rajtozne i čizme. Za Županju je specifičan običaj zataknuti rep od fazana na šubare. Nekad su ga nosili samo slobodni momci, a kasnije su taj običaj prihvatili i oženjeni. Danas se Šokačko sijelo ne može zamisliti bez pokladnoj jahanja, koje potječe još od vremena Vojne krajine kad su naši preci čuvali granicu na Savi“, poručuje predsjednik županjske Konjogojske udruge “Stari graničar” Marko Maroševac.
Od 1969., kada je Marica Parašilovac iz Gradišta proglašena prvom najljepšom Šokicom Šokačkog sijela, pozornicom ovog jedinstvenog izbora ljepote prošlo je više od tisuću djevojaka. Nekad izbor najljepše Šokice, 1995. postaje Šokački cvit, a za ovu prestižnu titulu natjecat će se 25. veljače u dvorani kina Mladost do sada najviše – 23 djevojke.
„U fokusu natjecanja je tradicijska nošnja, njezina ljepota i očuvanost, kao i način na koji je djevojka nosi. Ocjenjuju se najsitniji detalji od načina češljanja, ukrasa na glavi, rukama i vratu do izbora čarapa i obuće. Važni su i sklad i ljupkost u hodu, sve ono što krasi pravu Šokicu“, ističe direktorica TZ Vukovarsko-srijemske županije Rujana Bušić Srpak.