Od danas se boce mliječnih proizvoda vraćaju u sustav povratne naknade, potvrdili su iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Istovremeno to će značiti novo poskupljenje svježeg mlijeka i jogurta za najmanje 52 lipe od čega je 50 lipa povratna naknada, a 2 lipe dodatna za zbrinjavanje koju plaća proizvođač te ulazi u konačnu cijenu proizvoda.
Povratna naknada od 0,50 kuna vrijedit će za ambalažu mlijeka i bočice mliječnih proizvoda primjerice jogurta, od dva decilitra na više.
Iako će sada milijuni komada plastične ambalaže biti odgovarajuće zbrinuti, smrklo je domaćim proizvođačima čije svježe mlijeko na policama teško konkurira uvoznom trajnom i puno jeftinijem proizvodu u tetrapku. Tog je stava i Hrvatska poljoprivredna komora koja upozorava na težak udarac primarnoj mljekarskoj proizvodnji. Predsjednik Mladen Jakopović predviđa kako će kupac birati jeftiniji proizvod trajnog mlijeka u tetrapak pakiranju među kojima dominira mlijeko privatnih robnih marki koje je pretežno uvozno i često se potrošačima nudi i po dampinškim cijenama, piše 24 sata. Sličnih naknada, navode, nema u većini država EU “vodeći brigu o svojoj proizvodnji te olakšavajući na sve moguće poslovanje domaćih proizvođača”.
I predsjednik Odbora za mljekarstvo HPK Igor Rešetar upozorava kako će u konačnici uvođenje povratne naknade rezultirati padom proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj. “Uvođenje povratne naknade direktno je pogodovanje trgovačkim lancima i daljnjem jačanju uvoza trajnog mlijeka”, poručio je Rešetar i podsjetio kako su pozvali mjerodavne pojačati kontrolu mlijeka na tržištu jer se zadnjih mjeseci potrošačima nudi uvozno, jeftino mlijeko na čija se pakiranja stavljaju različite varijacije hrvatskog znakovlja, šahovnice i kockice, čime se obmanjuje potrošače da se radi o domaćem mlijeku, prenosi 24 sata.