„Pisma Zdenki” naziv je dnevnika pokojnog vukovarskog branitelja Željka Buljana koji je nastao za vrijeme njegova zatočeništva u Sremskoj Mitrovici gdje je završio kao vukovarski branitelj poslije sloma obrane grada. Predstavljen je danas u Gradskom muzeju Vukovar, a tamo je bila i njegova supruga Zdenka, jedna od onih kojoj je dnevnik posvećen.
„Poslije sloma obrane završili smo u Veleprometu odakle sam ja 21. studenoga završila u slobodnom dijelu Hrvatske, a Željko je odveden u logor u Sremsku Mitrovicu i tamo je bio sve do razmjene 27. ožujka 1992. godine. Tijekom agresije na Vukovar dva puta je bio ranjen”, priča Zdenka Buljan te dodaje kako su njih dvoje zajedno proživjeli najteže dane rata.
Željko je dnevnik počeo pisati 10. veljače 1992. godine, a završio je s danom razmjene. Pisao ga je na toalet papiru i ukoričio s koricama od nekog keksa. Sve vrijeme ga je skrivao, a tako ga je uspio i izniijeti iz logora – skrio ga je u postavi odjeće.
„U dnevniku je pisao o obitelji, djeci, maštanjima da je s obitelji na slobodi, danima u logoru, atmosferi među logorašima, nezadovoljstvu i svemu što su proživljavali. Nije štedio nikoga, ali nije gubio nadu da će preživjeti i jednoga dana ponovno biti s obitelji. Bio je to način da u tome psihološkom pritisku kojemu su bili izloženi sačuva zdrav razum“, rekla je Buljan.
Dodala je i kako je zajedno s obitelji odlučila dnevnik svoga supruga, poslije skoro 30 godina, darovati Gradskom muzeju Vukovar kako bi činila dio zbirke o Domovinskom ratu. „Želim potaknuti i druge građane, koji imaju slična dokumenta iz Domovinskog rata, da se jave i daruju ga Gradskom muzeju kako bi oni postali dio zbirke i prikazivali svima što su sve građani Vukovara proživljavali tijekom rata“, napomenula je ističući kako joj je bilo teško odvojiti se od dnevnika, ali je kao negdašnja kustosica i ravnateljica vukovarskoga Gradskog muzeja prepoznala važnost tog dokumenta.
Predstavljanje dnevnika pratile su i fotografije iz ratnoga Vukovara na kojima se vide supružnici Buljan dok su kao dio kolone izlazili iz grada. Jedna od njih prikazuje i kako, uz prijetnju oružjem, odvode Željka. Izložena je i fotografija prilikom razmjene Buljana koji je u logoru bio od 21. studenoga 1991. godine do 27. ožujka 1992. godine.
Ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ruža Marić rekla je kako će „Pisma Zdenki“ biti dio zbirke o Domovinskom ratu. – U svome stalnom postavu o Domovinskom ratu Gradski muzej ima izložene predmete koji svjedoče o važnosti kulturne baštine, kronologiju Domovinskog rata od početka kao i povrat umjetnina iz Novoga Sada. Jedan ovakav predmet, kao dnevnik čovjeka koji je boravio u logorima, živa je riječ. To je svjedočanstvo u krugu svih tih predmeta i svojevrsna iskra života kao jedna emotivna nota slanoga postava, rekla je Marić.