U gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci večeras je u okviru programa obilježavanja Dana grada Vinkovaca predstavljena knjiga Tihomira Marojevića „Vinkovački spomenici – povijest i baština”. O knjizi su govorili urednik mr.sc. Zlatko Virc i autor Tihomir Marojević.
Riječ je, moglo se čuti, o zadnjoj knjizi iz trilogije ovoga autora posvećene vinkovačkim spomenicima kulture, a objavljene u ediciji „Iskorak” Povijesnog i športskog društva „Hrvatski sokol Vinkovci”. Prethodile su joj knjige „Tragovi vremena (vinkovačke spomen-ploče)” (2021.) i „Prilog za povijest kulture Vinkovaca od 1905. do 2015., spomen-poprsja” (2022.).
Za novu knjigu, rekao nam je autor, za prikupljanje informacija bile su mu potrebne tri godine, a za pisanje desetak mjeseci.
„Spomenik je jedan oblik javne memorije, kroz povijest spomenici su podignuti značajnim ljudima, događajima koje u tom trenutku određena grupacija ljudi smatra zaslužnima za nešto veliko. Po subjektima spomenika možemo iščitati kakve su bile tendencije društva, kultura, političko opredjeljenje, podjela vlasti… Pišući o spomenicima nastojao sam približiti društveni život, političku situaciju i onda taj spomenik smjestiti u okolnosti te na koncu svega objasniti iz kojeg razloga je podignut. Apsolutno svaku informaciju koju sam našao, do koje sam mogao doći kroz izvore i intervjue napisao sam u ovoj knjizi”, istaknuo je Tihomir Marojević.
Kako je, između ostaloga, napisao u uvodu knjige, dva ključna kriterija kojima je podredio istraživanje bili su javnost i zaštita, a uzročno-posljedično nametnuo se kriterij umjetničko-povijesne vrijednosti.
Kriterij javnosti podrazumijeva da se predmet istraživanja nalazi ili se nalazio u javnom prostoru, a kriterij zaštite da je zaštićen nekim aktom tijela vlasti ili crkvenih vlasti. Kriterij umjetničko-povijesne vrijednosti važan je kriterij za istraživanje vinkovačkih spomenika koji nisu autorski potpisani, a nalaze se u javnom prostoru, a najčešće su to religijski spomenici u koje se mogu uvrstiti i nadgrobni spomenici koji su umjetničko djelo.
Istraživanje se sastojalo od pregleda izvornih dokumenata, novina i časopisa kao primarnih izvora informacija, različitih monografija i baza podataka te u konačnici niza intervjua.
U konačnici u knjizi je opisano 30 spomenika visoke umjetničke vrijednosti te 51 spomenik značajne povijesne vrijednosti.
Knjiga je podijeljena tematsko-kronološki na nekoliko poglavlja, a to su: Spomenici velikanima, Identitet, Žene, Konji, Šumarstvo, Željeznica, Drugi svjetski rat, Domovinski rat, Pod okriljem vjere i Gradsko groblje. Prethodi im povijesno-teorijski uvod Kiparstvo – kip – spomenik u kojem se među ostalim pojašnjava odnos spomenika i kipa, odnosno kiparstva.
Tihomir Marojević rođen je 1983. godine u Vinkovcima gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje, a diplomirao je 2007. godine na Filozofskom fakultetu u Osijeku i stekao zvanje diplomiranoga knjižničara i profesora hrvatskoga jezika i književnosti. Od 2007. godine zaposlen je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci gdje je danas voditelj Znanstvenog odjela
Dobitnik je nagrade „Eva Verona” (2014.), 2015. godine. Zvanje višeg knjižničara stekao je 2015. godine, a najviše stručno zvanje – knjižničarskoga savjetnika, 2021. godine.
Autor je 40-ak stručnih radova te još 15-ak publicističkih radova koji tematiziraju lokalnu povijest. Uredio je 40-ak stručno-publicističkih naslova. Od 2015. glavni je urednik izdanja Hrvatskog knjižničarskog društva.
Uz trilogiju posvećenu vinkovačkim spomenicima koju je objavio samostalno, u koautorstvu sa Željkom Iveljićem i Zlatkom Vircom 2018. godine objavio je knjigu „Povijesno i športsko društvo „Hrvatski sokol” Vinkovci: od obnove (1992.)”.
Član je nekoliko udruga, a od 2012. godine je član PŠD „Hrvatski sokol” Vinkovci čijim predsjednikom postaje 2022. godine.