Projekt E-medica afirmirao se 2006. godine kao pilot-projekt CARNeta, a danas se realizira pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNeta.
Godišnje u njemu sudjeluje oko 300 učenika i nastavnika iz 35 srednjih škola iz Hrvatske i inozemstva, koji se prijavljuju za sudjelovanje u različitim projektima.
U jedan od projekata u školskoj godini 2022./2023. uključena je i Zdravstvena i veterinarska škola Andrije Štampara Vinkovci, a partneri su Srednja škola Pakrac, Medicinska škola Dubrovnik i Medicinska škola “Draginja Nikšić” Sremska Mitrovica. Riječ je projekt u pod nazivom „Multipla skleroza u gradovima”.
U okviru projekta Vinkovčanima su u posjet stigle kolege iz Pakraca i Sremske Mitrovice, a domaćine i goste danas je u velikoj gradskoj vijećnici primio zamjenik gradonačelnika Josip Romić.
„Pohvalio bih sve učenike koji sudjeluju u ovom projektu kroz koji žele pomoći drugima, osvijestiti javnost što je multipla skleroza te tako pridonijeti pronalaženju najboljeg rješenja kako pomoći oboljelima. Svakako im želim puno uspjeha u njihovom radu i vjerujem kako će se ovaj projekt u konačnici pokazati vrlo uspješnim i ostvariti svoj cilj da se oboljelima podigne kvaliteta života”, istaknuo je Josip Romić.
„Učenici koji sudjeluju u projektu prikupljali su statističke podatke oboljelih u svojim gradovima, koji će biti objedinjeni i prezentirani na smotri projekta E-medica u studenom u Tuheljskim Toplicama. Cilj projekta je otkriti koliko je to zaista bolest raširena i proširena po gradovima te kako se skrbi o oboljelima. U istraživanju se pokazalo, između ostaloga, da sve više mladih obolijeva od ove bolesti i u anketi smo kao najmlađu imali sudionicu od 16 godina”, istaknula je koordinatorica projekta Mirna Jozinović iz škole domaćina.
Nadam se da će rezultati projekta biti značajni za sve gradove sudionike, kazao je Branislav Lucić, nastavnik Medicinske škole iz Sremske Mitrovice.
„Želimo pokazati kakav je status oboljelih od multiple skleroze u društvu i što možemo učiniti kako bi njihov život bio što kvalitetniji. U našem gradu uočili smo da suvremeni terapijski pristup nije primijenjen kod svih, da oboljeli nemaju adekvatna prava iz zdravstvene zaštite i moraju otvoriti mnoga vrata i prikupiti mnoge papire kako bi dobili lijekove s inovativne liste. U našoj zemlji sada se dosta radi na tome da njihov status bude što bolji, ali i lokalna zajednica može učiniti puno i prilikom zapošljavanja kao i ostvarivanja prava iz svih drugih vidova života”, istaknuo je Lucić.
Među učenicima koji sudjeluju u projektu “Multipla skleroza u gradovima” je i Marina Maljur, učenica 4.b razreda Srednje škole Pakrac.
„Uključila sam se u projekt za to što me zanimalo može li se nekako pomoći oboljelima i kako im olakšati život i ako je moguće barem na neki način pridonijeti tome. Otkrili smo da dosta ljudi boluje od ove bolesti, a ono što nisam znala je i da se ova bolest može javiti dosta rano”, istaknula je Marina.